ICEG: A kiadásokat is csökkenteni kell

Nem jelent megoldást a költségvetés tartós rendbehozatalára csak az adóemelés, a jövő évi célok eléréséhez a kiadások drasztikus csökkentése is szükséges – figyelmeztetett legújabb jelentésében az ICEG. A gazdaságkutató intézet szerint a gazdaság fehéredése szerény mértékű, fenntarthatósága pedig kérdéses.

Szabó Eszter
2007. 07. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már a konvergenciaprogram jövő évi céljait sem lehet elérni, ha a költségvetési kiadások drasztikus csökkentése nem indul el – derül ki az ICEG gazdaságkutató intézet legfrissebb előrejelzéséből. A kutatók szerint a kiadások csökkentésére ugyan már számos tervezet készült, ám ezek megvalósítása kérdéses, így a lefaragásoknak komoly kockázatai vannak. A jelentés rámutat: jövőre a bevételi oldalról már nem várható további hozzájárulás az egyenleg javulásához, azaz a tavaly szeptemberben és az idén januárban bevezetett adó- és járulékemelések már nem tudják mérsékelni az államháztartás hiányát. Ahhoz, hogy a konvergenciaprogramban szereplő jövő évi deficitcél teljesülhessen, mintegy 500 milliárd forintos kiadáscsökkentésre lenne szükség, az erre vonatkozó intézkedések azonban továbbra sem körvonalazódnak. Érdemi lépések nélkül az eddig érintetlenül hagyott alrendszerekben – elsősorban a nyugdíj és kisebb mértékben az önkormányzatok esetében – felerősödhetnek a hiányt növelő folyamatok – mutatnak rá a kutatók.
Az ICEG szerint az idei célok azért teljesülhetnek jó eséllyel, mert az adóemelések jelentősen megnövelték a költségvetés bevételeit, s a tervezettnél magasabb infláció is segítette a büdzsét.
A kiadások átszervezésére már csak azért is szükség van, mert az államadósság után fizetendő kamatteher várhatóan jövőre sem csökken. Az ICEG számításai azt mutatják, hogy a lassuló gazdasági növekedés nyomán az idén és jövőre tovább emelkedik a GDP-hez mért államadósságunk. Az előrejelzés értelmében a tavalyi 69 százalékról az idei év végére 71,5 százalékra, míg jövőre 72,5 százalékra emelkedik az adósságráta.
A kutatók arra számítanak, hogy az adó- és a központi áremelések miatt az idei infláció éves átlagban eléri a 7,2 százalékot, így a reálkeresetek 2,8 százalékkal csökkennek.
A gazdaság fejlődését illetően az ICEG a pesszimistább kutatóintézetek között van, hiszen előrejelzésük ez évre 2,6 százalékos bővülést jósol, ami komoly elmaradást jelent az új uniós tagállamok növekedési rátájához képest. A visszaesést a kutatók elsősorban az ipari termelés kibocsátásának várható stagnálásával, az építőipar teljesítményével s a piaci szolgáltatások igen alacsony növekedési ütemével indokolják. Az intézet egyúttal arra is figyelmeztet, hogy a gazdaság fehéredése szerény mértékűnek mondható, fenntarthatósága pedig kérdéses.

Kockázatok az exportban. Az ICEG különjelentésben elemezte a magyar export 2004-től kezdődött magas növekedését. Az áruexport szerkezetét és az abban megtestesülő technológiát vizsgálva a kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy kivitelünket elsősorban a külső konjunktúra húzta, nem pedig a versenyképesség javulásán alapuló változások. A kutatók szerint valószínűleg ennek a következménye az is, hogy az exportbővülés ellenére a piaci részesedésünket nem sikerült érdemben növelnünk, sőt közvetlen versenytársainkkal szemben pozíciónk romlott az elmúlt három évben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.