Ami nincs, legalábbis a miniszterelnök szerint. Megjelent azonban a fizetős rák. Tulajdonképpen nem érdemelne szót, ha ez a rendszer legalább nyomokban lenne annyira igazságos, mint amennyire a miniszterelnök és kormánya annak állítja. Vagy hazudja? Döntsék el.
Nem értettem Horváth Ágnes cinikus megjegyzését, ami szerint egyesek azért járnak mágneses rezonanciavizsgálatra (MRI), hogy emlékfelvételeket készíttessenek a csigolyáikról. Nincs is szebb szuvenír, nekem is van, amikor már tizenöt éve egyhuzamban fájt a fejem, és az orvosok kifogytak az ötletekből, elküldtek koponya MRI-re. A körülmények közel sem hasonlítottak egy mosolyalbumra. Ide már csak akkor kerül a beteg, ha megáll az egyéb tudomány.
Azóta megjelent egy még modernebb képalkotó berendezés, a komputertomográf és a pozitron emissziós tomográf csúcsegyüttese, a PET/CT. Magyarországon ez a készülék a legkorábbi állapotában leledző rákot, illetve daganatot képes diagnosztizálni. Mivel az országban mintegy háromszázezer rákbeteg van, és közülük évente 33 ezren meghalnak, gondolnánk, hogy a PET/CT forradalmasítja a korai felismerést, nagy esélyt ad a kevéssé drasztikus terápiák alkalmazására és általában a túlélésre.
Szóval megkezdtük a felzárkózást a modern világhoz. Mi sem jelzi ezt jobban, mint hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök saját kezűleg adta át Kecskemétnek 2006 szeptemberében az új onko-radiológiai központot és benne egy vadonatúj PET/CT készüléket, amely 460 milliós hitelből érkezett a dél-alföldi nagyvárosba. Abba a régióba, amelyik a rákhalálozási statisztika élén áll.
Gyurcsány Ferenc vajon tud-e arról, hogy az ünnepélyesen felavatott készüléket csipketerítővel letakarva, utóbb akár kispadnak is használhatják, mert gyakorlati haszna csekély? Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár nem téríti meg a kecskeméti berendezés működtetését. Négy darab PET/CT található az országban, ezek közül három magánkézben van, és OEP-támogatással működik. A kecskeméti mint önkormányzati tulajdonú nem élvezi az OEP támogatását. Hogy miért nem? Biztos nem azért, mert a városban egy fideszes orvos a polgármester, hanem mert egy tavalyi kormányrendelet 2012-ig elosztotta az erre szánt pénzeket. Azaz a kecskeméti kórházban, ahol napi tíz vizsgálatra volna kapacitás, a kórház költségvetéséből egy darab PET-vizsgálatot képesek naponta elvégezni. A 460 milliós hitel, amit a gépre felvettek, évente 80 milliós törlesztést jelent az önkormányzatnak, és további folyamatos ráfizetést, ha működtetik a berendezést. Tehát 2012-ig a dél-alföldi régióban nemigen csökkennek majd a rákhalálozási mutatók, mert a három magáncég másutt elviszi az erre szánt pénzt.
Volna megoldás, de az inkább szül viszolygást, mint megnyugvást. Mivel a PET/CT-vizsgálat önköltséges ára 250 ezer forint, a kórház igazgatója kényszermegoldásként igyekszik elintézni, hogy a vizsgálatra bankhitelt lehessen felvenni. Tehát, ha azt akarod, ott a Dél-Alföldön, hogy életben maradj, vegyél fel a PET/CT-vizsgálatodra bankhitelt ötéves futamidőre.
És aki azt hiszi, hogy ez egy rosszul sikerült reformvicc Horváth Ágnestől, nagyon téved. Rokonokat fognak mozgósítani, zálogot adnak, csak összejöjjön a pénz. A rák nem vár. És hogy sok vagy kevés az ötéves futamidő? Daganata válogatja…
Robert C. Castel: Ha zsidókról van szó, akkor mindent lehet
