A Pénzügyminisztérium tervezési köriratából megállapítható, hogy egy újabb Gyurcsány-csomag elé néz az ország, amelyhez párosul az is, hogy a magyar lakosság a tartalékait éli fel. A lakosság 75 százaléka egy fillért sem tud megtakarítani, s a napi élethelyzetének stabilizálására hitelekhez folyamodik – mutatott rá Font Sándor. Az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának elnöke szerint kikerülhetetlen egy nagyon magas élelmiszer-áremelkedés, hiszen nincs olyan szektora a mezőgazdaságnak, ahonnan ezt ne jelezték volna.
A politikus rámutatott arra, hogy a kormány súlyos helyzetet okozott azzal, hogy elvont 25 milliárd forintot a mezőgazdasági termelőktől. Mint megjegyezte, egyetlenegy uniós országban sem merték azt megtenni, hogy pénzt vonjanak ki a földalapú támogatásból. Szólt arról is, hogy a kabinet úgy kezdte eladni az állami termőföldeket – 150-250 hektáros mennyiségeket kínálnak eladásra 30-120 millió forintos eladási áron –, hogy azokat gazdálkodó nyilvánvalóan nem, csak tőkés tudja megvenni. Hozzátette: a kormányzat az Új Magyarország vidékfejlesztési tervben is olyan programot nyújtott be, amelyet az unió csak sokszori kozmetikázás után fogadott el. Mint mondta, egyértelművé vált, hogy a kabinet a tőkés nagybirtokrendszert akarja támogatni, nem pedig a családi alapon felépített mezőgazdaságot.
Mivel egyetlen lakos sem tudja kikerülni a mezőgazdaságot ért csapásokat, a Fidesz a magyar fogyasztók érdekében felszólítja a kormányt, zárolja az 1,8 millió tonna intervenciós gabonatartalékot, amit felajánlottak az uniónak, s tartsák bent az országban.
Az elmúlt hetekben megjelent, az élelmiszeripart érintő jelentős áremelési szándékokra rátett egy lapáttal a rendkívüli forróság miatt várható élelmiszer-ipari terméscsökkenés is, ami további felfelé mutató inflációs kockázatokat hordoz magában Magyarországon – hívják fel ügyfeleik figyelmét heti összefoglalójukban a Societe Generale elemzői. A párizsi székhelyű bank elemzői szerint az elmúlt két hét rendkívüli felmelegedése (a kora nyári aszályos időjárás mellett) jelentősen csökkentette a fontosabb élelmiszerek, alapanyagok, illetve gabonaféleségek várható terméseredményét, amely a fokozódó kereslet mellett további inflációs kockázatokat hordoz magában. A nagy melegben a szokásostól lényegesen alacsonyabb a napi tojástermés hazánkban, amely akár negyvenszázalékos áremelkedéshez is vezethet. Ez számos csatornán keresztül tovagyűrűzhet az élelmiszerárakba. A dráguló élelmiszerek mellett az emelkedő olajárak is akár jelentős felfelé mutató inflációs hatást fejthetnek ki a következő hónapokban.
Kipróbáltuk Kína legnépszerűbb autóját, amely nálunk is sláger lenne
