Balogh–Urbán–Gulyás J.
Folyamatosan megdőlnek a sok évtizedes napi melegrekordok, tegnap és szerdán is jóval magasabb volt a hőmérséklet, mint korábban bármikor – tudtuk meg az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) munkatársaitól. Az intézmény gyakorlata szerint minden napnak a legmagasabb hőmérsékletét hasonlítják össze a korábbi évek azonos napjának csúcshőmérsékletével, ez az adott napi rekord. Tegnap hetvenéves napi csúcs dőlt meg, amikor az 1936-os, Szegeden mért 37,8 foknál majdnem hárommal többet mértek Baján: 40,6 Celsius-fokot – tudtuk meg Ujváry Katalintól. Hozzátette: Budapesten eddig az 1983-as 36 fok volt a legmagasabb hőmérséklet, tegnap Újpesten 39,6-ot mértek. Már szerdán is több hőrekord dőlt meg, így a százhárom éve ugyanezen a napon mért legmagasabb hőmérséklet, és a korábbi budapesti csúcsérték is a múlté – közölte Varga László meteorológus. Tudatta azt is, hogy tegnapelőtt Kecskeméten mérték a legmelegebbet: 40,6 fokot mutatott a hőmérő az alföldi városban, ezzel az 1904-es orosházi csúcsérték dőlt meg, ráadásul az ország több mint huszonöt pontján is 38 foknál melegebbet állapítottak meg. Újpesten kereken 40 fok volt szerdán, így a főváros is új napi rekorddal büszkélkedhet. Az abszolút melegrekordtól, a 2000-ben Békéscsabán mért 41,7-es értéktől egyelőre egy fokkal még elmaradtak a legmagasabb hőmérsékleti adatok.
A negyvenfokos hőség a fővárosiaknak rendkívül sok nehézséget okoz, főleg az utazások alkalmával, mivel a BKV járműveinek csak egy részében van légkondicionálás. Az összesen százötven Volvo 7500 duplacsuklós autóbusz közül csak százban hűtik az utasteret. Ez a szám a cég forgalomban lévő járműveinek kevesebb mint tíz százalékát jelenti. Bár a napokban Budapesten az ózonkoncentráció igen magas volt, a BKV utasainak száma nem növekedett, vagyis az emberek továbbra is az autót választják a a tömegközlekedés helyett. A vállalat három helyen oszt folyadékot utasainak, a Combinók útvonalán a Blaha Lujza téri és a Moszkva téri megállóknál, a 7-es buszcsalád használói pedig a Ferenciek terén juthatnak innivalóhoz. A BKV tegnap a nagy melegre való tekintettel, biztonsági okokból leállította a libegőt – értesült a Stop. Egyelőre nem tudni, mikor indítják újra, annyi biztos, hogy pénteken még nem jár majd. A vállalat műszaki szakemberei úgy ítélték meg, hogy a hőségben meghibásodhat a szerkezet.
Tegnapig csak szórványosan kellett bevezetni vízkorlátozást, egyelőre Érden, Sülysápon és hat borsodi faluban: Bódvaszilason, Komjátiban, Tornanádaskán, Hidvégardón, Bódvarákón és Tornaszentandráson. Szükséghelyzetben a polgármesternek jogában áll korlátozni, szüneteltetni, vagy a biztonsági követelmények megtartása mellett megszüntetni a vízszolgáltatást. Ha a korlátozás mellett dönt, akkor az első fokozat esetében a kertek, közterületek locsolását és az autómosást tiltják meg, második esetben a gazdálkodó szervezetek vízfogyasztásuk 80 százalékát vételezhetik csupán, míg a harmadik fokozatnál az előzőeken túlmenően elrendelhetik a szakaszos vízszolgáltatást is.
A vízfelhasználás csökkenése a mezőgazdaságnak is súlyos gondokat okozhat, a szárazság miatt nem lehet szántani, csupán altalajlazítás és tárcsázás végezhető a földeken – jelentette az MTI. A nyári betakarítás, elsősorban az aratás ideje alatti, már-már elviselhetetlen hőség súlyosan nehezíti az agráriumban dolgozók életét. A növények is nehezen viselik a nagy meleget, mivel a száraz levegő és a talajban tapasztalható vízhiány egyszerre sújtja az ültetvényeket és a szántóföldi kultúrákat. A nagy meleg miatt egyes helyeken a gyümölcsök már a fán elkezdenek aszalódni.
A hőhullám más ágazatokban, így a haltenyésztésben is gondokat okoz: a Balatoni Halászati Zrt. tavaiban tegnap már előfordult halhullás, ezért válságtervet készítettek a súlyosabb bajok elkerülésére. A horgászásra kijelölt siófok-töreki, balatonszárszói, fonyódi és lelle-irmapusztai halastó vize
28-30 fokos, így azokban már kedden maximális teljesítménnyel üzemeltek a levegőztető készülékek – tudtuk meg Kiss György Károlytól, a Balatoni Halászati Zrt. vezérigazgatójától. Ha folytatódik a kánikula, a tervezettnél korábban meg kell kezdeni a halak meleg tavakból hidegebbe költöztetését és a késő nyárra tervezett haltelepítést is előre kell hozni – tudtuk meg a vezérigazgatótól. A Balatonban egyelőre jól érzik magukat a halak, nem szenvednek oxigénhiányban, legnagyobb tavunk víztömege egyelőre dacol az afrikai meleggel. A Velencei-tónál viszont kényszerintézkedésként tegnap meg kellett kezdeni a vízpótlást. A 139 cm-es átlagos vízszint ugyanis a tó halállományát veszélyeztette, s a vízi sportok művelőinek, valamint a fürdőzőknek sem kedvezett. Ezért tegnap a párkai víztározóból megkezdték 2,1 millió köbméter víz Velencei-tóba eresztését.
Kóka János gazdasági miniszter tegnap az energiával való takarékoskodásra szólította fel a lakosságot, bár a Magyar Villamosenergia-ipari Rendszerirányító és a Magyar Villamos Művek szerint is felkészültek a forróságra. Kóka a légkondicionálók alacsonyabb fokozatra kapcsolását és a nagy teljesítményű háztartási gépek ritkább használatát kérte.
Miközben a gazdasági miniszter segítséget kért, addig Debrecenben segíteni igyekeztek a helyiek gondjain: a városban vízpermetet szóró, úgynevezett hűsítő kapuk és vízosztás enyhíti az emberek hőérzetét. Tegnap a városban már négy helyen osztott ásványvizet a térségi katasztrófavédelmi igazgatóság. A belváros mellett az egyik nagy bevásárlóközpont környékén, illetve az egyetemi klinikák térségében is hűsítő vízhez juthattak az arra járók. A város főterén felállított hűsítő kapukat addig működtetik, amíg érvényben van a hőségriadó.
Dolgoznak az áramszolgáltatás helyreállításán vihar közben is
