Csupán két és fél hetük van azoknak, akik vissza kívánják igényelni a korábban behozott gépkocsik után befizetett regisztrációs adót (regadó), pontosabban annak egy részét. Ez azokat érinti, akik 2004. május 1-je és 2005. december 31-e között hoztak be és helyeztek Magyarországon forgalomba külföldről származó használt személygépkocsit vagy motorkerékpárt. Az ok: az Európai Bíróság egyik tavalyi ítélete szerint az akkori magyar szabályozás hátrányos megkülönböztetésben részesítette ezeket a járműveket, így a magyar állam köteles visszafizetni a valójában beszedett és a jogosan beszedhető adó különbözetét. Az ítélet végrehajtására szolgáló magyar jogszabály ugyanakkor kissé furcsára sikeredett: a regadó-különbözet visszatérítését csak akkor teszi lehetővé, ha a vevő bemutatja az adó mértékéről szóló bizonylatot, számlát. A szakemberek már akkor figyelmeztettek: ez a kitétel számos esetben meg fogja akadályozni az amúgy jogosan visszajáró összegek átutalását. Egyelőre úgy tűnik, az aggodalmak megalapozottak voltak.
A Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnokságának (VPOP) tájékoztatása szerint a szervezet eddig a kamatokkal együtt mintegy 4,2 milliárd forintnyi regadót utalt vissza, holott előzetesen maga a kormány is 8-10 milliárd forintnyi visszatérítéssel számolt. Ennél is rosszabb arányt mutat az igénylők száma: a VPOP-hoz eddig 24 652 kérelem érkezett, pedig az előzetes becslésekben 75 ezer olyan gépkocsi és motor szerepelt, amelyek után vissza lehetne igényelni az adókülönbözetet. A regadó részleges visszatérítéséről szóló törvény 2007. február 15-i hatálybalépése óta 17 657 igénylőhöz jutott el az őt megillető összeg, és a fővámhivatalok 18 193 esetben hoztak jogerős határozatot az adó részleges visszatérítéséről. Július végéig ugyanakkor jogerősen 536 kérelmet, míg nem jogerősen 489-et utasítottak el a törvényi feltételek hiánya miatt – közölte a távirati iroda kérdésére Sipos Jenő, a VPOP szóvivője a hét végén. Hozzátette: az ilyen esetek zömében a kérelmezők nem csatolták a szükséges okmányokat. Ez sokszor nyilván a tételes regadóról szóló bizonylat hiányát takarja.
Nem meglepő tehát, hogy javarészt azok igényelték vissza a korábban befizetett regadó egy részét, akiknél nagyobb összegről van szó, s akik alaposan jártak el a visszatérítéshez szükséges iratok összegyűjtésében. A többségük valószínűleg maga vásárolta meg és hozta haza a járművet, hiszen ők a forgalomba helyezés érdekében mindenképpen be kellett hogy fizessék az adót, jó eséllyel tehát megőrizték a számlát. Ha viszont valaki kereskedőtől vette meg a járművet, a bizonylaton valószínűleg nem szerepel a regadó összege, így a visszatérítés is elbukik. Hacsak nem kérünk a kereskedőtől új számlát, ami viszont hosszas procedúrává is alakulhat, és lehetséges, hogy így sem derül ki: az adó összegéből ki mekkora részt vállalt magára.
Globál Nógrádi Györggyel – Színt vallottak a brüsszeli politikusok
