Kóka János körül mára elfogyott a levegő

Kóka János, az SZDSZ elnöke az év végéig lemond a gazdasági és közlekedési miniszteri posztról – ezt az SZDSZ elnöke tegnap maga jelentette be. Gyurcsány Ferenc kormányfő elfogadta a pártelnök-miniszter döntését. A távozás valódi okát egyelőre nem tudni pontosan, a politikus hivatalosan azt mondta, döntésének az a célja, hogy minden erejét a liberális párt megszervezésére tudja fordítani. Az SZDSZ-ből kiszivárgott információink viszont arról szólnak, Kóka János körül mind a párton, mind a koalíción belül elfogyott a levegő.

Török László
2007. 07. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ami csütörtökön kérdéses volt, egy nappal később biztossá vált, Kóka János távozik a gazdasági és közlekedési tárca éléről – ezt tegnap maga az érintett jelentette be. A politikus azt mondta, döntésének az a célja, hogy minden erejét a liberális párt megszervezésére tudja fordítani. Mint hozzátette, a pártelnökség mellett, ha az SZDSZ-frakció hozzájárul, a képviselőcsoport vezetését is szeretné átvenni. Eörsi Mátyás ügyvivő, a mostani frakcióvezető tegnap délután jelezte is: szívesen átadja posztját Kókának A miniszter megjegyezte, Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel már közölte döntését, ő azt elfogadta. Hozzátette: a kormányfővel abban is megállapodtak, hogy a koalíció stratégiai vezetését ellátó kormánykabinet munkájában továbbra is részt fog venni.
Más indokok
Lapunk azonban úgy értesült, hogy egészen más indokok húzódnak meg Kóka János távozása mögött. – Mind a párton, mind a koalíción belül elveszítette támogatottságát, és nem élvezi már Gyurcsány Ferenc kormányfő bizalmát sem Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter (ez utóbbit az érintett tegnap határozottan cáfolta), aki ezért, és nem a pártelnöki és a kormányzati tisztség összeegyeztethetetlensége miatt kényszerül távozni a tárca éléről – tudtuk meg nevük elhallgatását kérő, vezető SZDSZ-es politikusoktól. Véleményük szerint a szocialisták nem hajlandók tovább asszisztálni ahhoz, hogy Kóka János vegetál a gazdasági és közlekedési tárca élén, és a szükséges reformok halogatásával, továbbá a tárcánál eluralkodó szervezetlenséggel veszélyezteti az uniós források lehívását is. Elmondták, hogy az MSZP a közelmúltban az energiatörvény és az utazási kedvezmények módosítása kapcsán is befékeztek Kóka Jánosnak. Úgy tűnik, most betelt a pohár. – Kóka hátországa meggyengült az SZDSZ-ben is, a párt országos tanácsa, a szabad demokraták megyei elnökei mind-mind elégedetlenek a pártelnök-miniszterrel, amelyet csak tetéz, hogy a népszerűségünk történelmi mélypontra süllyedt – érveltek vezető SZDSZ-es politikusok, akik szerint a népszerűségi indexnek egyértelműen nem tett jót, hogy a párt élére szoros versenyben nem Fodor Gábor, hanem Kóka János került. Ismeretes, év elején, amikor úgy látszott, hogy a mostani környezetvédelmi miniszter is elnyerheti az SZDSZ elnöki székét, ugrásszerűen megnőtt a liberális párt népszerűsége. A pártból kiszivárgott információk szerint az SZDSZ-en belül legfeljebb az európai parlamenti választásokig szavaznak neki bizalmat, de ha a liberálisok kiszorulnak az uniós törvényhozásból, akkor Kókának az elnöki székből is távoznia kell.
Tavasszal még
mást mondott
Kóka János támasztotta alá, hiszen az SZDSZ márciusi elnökválasztási kampányában többször kifejezésre juttatta, nincs is annál nagyszerűbb, ha egy pártelnök miniszterként részt vesz a kormány munkájában, mert az csak erősíti pozícióját. Kóka azonban most éppen arra való hivatkozással távozik, hogy az SZDSZ és a GKM vezetése egy személyben összeegyeztethetetlen, és hogy a jövőben a pártelnökként előtte álló feladatokra kíván koncentrálni.
Fodor előre megmondta
Megkerestük az üggyel kapcsolatban Fodor Gábort is, aki néhány hónapja centikkel maradt le Kóka mögött az SZDSZ elnöki székéért folytatott versenyben, és aki a kampányban éppen azzal érvelt, nem szerencsés, ha a párt vezetője miniszterként feladatot vállal a kormányban. A környezetvédelmi miniszter lapunknak elmondta, az ő álláspontja nem változott azt illetően, hogy hatékonyabban tudja irányítani az az ember az SZDSZ-t, aki mindemellett nem vállal kormányzati pozíciót. – Ennek tükrében üdvözlöm Kóka János döntését. Meggyőződésem változatlan, a pártnak főállású elnökre van szüksége – szögezte le.
Kóka jelöltje
Közben folynak a találgatások arról, ki követheti Kóka Jánost a gazdasági és közlekedési minisztérium élén. A legtöbb helyről Garamhegyi Ábel, a tárca államtitkárának nevét hallani, de úgy hírlik, őt igazából maga Kóka szeretné utódjául. A pártelnök SZDSZ-beli erős ellenzéke lapunknak úgy nyilatkozott, mint ahogy Kóka Jánost, úgy a saját maga által kiszemelt utódját, Garamhegyi Ábelt sem tudják támogatni, akit szakmailag tökéletesen alkalmatlannak tartanak a minisztérium vezetésére. Úgy látják, Kókának esélye sem lesz keresztülvinni a párton Garamhegyi Ábel miniszteri jelölését.
Az MSZP elvárásai
A szocialista frakció tiszteletben tartja Kóka János döntését, amely szerint az év végétől pártelnöki feladatait főhivatásban kívánja ellátni – írta közleményében Lendvai Ildikó. Az MSZP frakcióvezetője emlékeztetett arra, hogy a koalíciós megállapodás számos olyan feladatot rögzít, amelyet a két párt a tárca segítségével kíván megvalósítani, elsősorban a kis- és középvállalkozások támogatása, munkahelyteremtő és -megőrző képességük javítása érdekében. – Ezekben a kérdésekben a frakció kész a folyamatos munkára és együttműködésre a jelenlegi és a leendő miniszterrel is – tette hozzá.
Fidesz: Kisemmizik
az országot
Szijjártó Péter, a Fidesz kommunikációs igazgatójának álláspontja szerint Kóka János közelmúltban tett nyilatkozataiból kiderül, azért akar még maradni posztján, mert a kormány és elsősorban az SZDSZ szeretné befejezni Magyarország kisemmizését, tovább szeretné folytatni a nemzeti, stratégiai közvagyon kiárusítását – jegyezte meg Szijjártó, aki úgy látja, a kormány és az SZDSZ tovább szeretné folytatni Magyarország kiszolgáltatottá tételét. Hozzátette: a miniszter távozásával elejét lehetne venni ennek a folyamatnak.
A szóvivő közölte, a gazdasági miniszter az egyik fő felelőse annak, hogy 2006 tavaszán becsapták az embereket, egyik fő felelőse a megszorító intézkedéseknek. Szijjártó Péter azt mondta: Kóka János minisztersége alatt Magyarország a térség éllovasából sereghajtóvá vált, a gazdasági növekedés tízéves mélypontra jutott, az EU pedig „szégyenpadra ültette Magyarországot” az államháztartási hiány és az államadósság tragikus mértéke miatt.
KDNP és MDF:
Most menjen
A Kereszténydemokrata Néppárt szerint Kóka Jánosnak már korábban távoznia kellett volna a miniszteri székből. Lukács Tamás szóvivő közölte: a miniszter távozásával a KDNP egyetért. Kóka János indokolását – miszerint a szabad demokrata politikus a jövőben minden erejét a liberális párt megszervezésére kívánja fordítani – úgy kommentálta: ha Kóka János a miniszteri és a pártelnöki feladatokat nem tudja ellátni, akkor ugyanez Gyurcsány Ferenc miniszterelnök-pártelnökre is vonatkozhat.
Az MDF szerint tárgyalóképtelenné vált a gazdasági miniszter, ezért mielőbb távoznia kell. – Mától tárgyalóképtelen és korlátozott felelősségű a gazdasági miniszter, Kóka János. Ha már elhatározta lemondását, és nyilvánosság elé is lépett, távozzon egy hónapon belül. Ebben a gazdasági helyzetben ne tartsa bizonytalanságban a gazdasági élet szereplőit, folyamatait és az országot – hangsúlyozta Dávid Ibolya. Elmondta, a gazdasági minisztérium sikertelensége áll Kóka János távozása mögött. – A miniszter lépése alátámasztja a Magyar Demokrata Fórum korábbi megállapítását, miszerint reformok helyett kapkodás zajlik Magyarországon. Kóka János lemondása is azt jelzi, hogy a koalíció képtelen hosszú távú gazdaságpolitikával előállni – érvelt Dávid Ibolya.
Döntés „a megfelelő időben”
A kormányszóvivői tájékoztatón ehhez képest hitet tettek Kóka János mellett. – A kormány munkáját nem befolyásolja Kóka János távozási szándéka – reagált a kormányszóvivő a gazdasági tárca vezetőjének a kormányból történő távozási szándékára. – Semmilyen formában nem érinti a kormány munkáját a bejelentés – mondta Daróczi Dávid, aki kifejtette, ugyanúgy folyik tovább a munka az év végéig. – Nemhogy lassulna a tempó, hanem gyorsul, hiszen most már hetente kétszer ülésezik a kormány – tette hozzá a szóvivő. Kijelentette, ezt a ritmust, ezt az ütemet semmilyen mértékben nem befolyásolja a miniszter döntése. – Az év végéig teljes erőbedobással gazdasági és közlekedési miniszterként kell dolgoznia – fűzte hozzá a szóvivő. Az utódlás kérdésével kapcsolatban Daróczi Dávid közölte: „megfelelő időben, megfelelő egyeztetések után megszületik a bizonyára gyors döntés, így aztán semmi nem veszélyezteti azt, hogy utána ugyanolyan zökkenőmentesen folyjon a kormányzati munka”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.