Privatizálni kell mielőbb a még állami tulajdonban lévő vállalatokat – jelentette ki a kormány által bevezetett megszorító intézkedéseket konzekvensen növekedési csomagnak nevező Kóka János gazdasági miniszter tegnap a Budapesti Értéktőzsdén, ahol a párt gazdasági tanácsa megvitatta a tőkepiaci szereplők tőzsdeélénkítő javaslatcsomagját. Kóka leszögezte, hogy az SZDSZ továbbra is fontos nemzetgazdasági érdeknek tartja az állami tulajdonú cégek mielőbbi privatizálását. Szerinte az állami cégek nem átláthatók, s rossz minőségű szolgáltatást nyújtanak.
*
A liberális párt az Állami Autópálya Kezelő Zrt.-t már egy éven belül értékesítené, még a mostani ciklusban privatizálni szeretné a Szerencsejáték Zrt.-t, a Magyar Villamos Művek (MVM) Zrt. egy részét, illetve a Volánbusz-társaságokat. A miniszter szerint az MVM-nek stratégiai védettséget kell élveznie, ezért annak csak 49 százalékos tőzsdei privatizációját javasolják a liberálisok, és szintén stratégiai védelemben részesítenék a rendszerirányítót és a Paksi Atomerőművet. Utalva a Mol körüli tőkepiaci harcra, Kóka János hangsúlyozta, a magyar olajcég az energiaellátás szempontjából stratégiai jelentőségű, ezért az államnak e téren komoly felelőssége van. Kérdésünkre, ez esetben továbbra is jó döntésnek tartja-e, hogy a jelenlegi kormány a Molban lévő teljes állami részesedést eladta, kijelentette: ez semmilyen mértékben nem ingatja meg a liberálisokat abban a meggyőződésükben, hogy a privatizáció a legjobb lehetőség.
Daróczi Dávid kormányszóvivő Kóka felvetéseivel kapcsolatban a távirati irodának elmondta, hogy mivel új vagyonkezelő szerv kialakítása van folyamatban, ennek felállása után alakítható ki a kabinet privatizációs és vagyonkezelési stratégiája. Hozzátette: a kormány várhatóan 2008 második felében dönt az autópálya-kezelő társaság privatizációjáról. A stratégiai vállalatok eladása súlyosan sérti a magyar emberek, valamint a magyar gazdaság érdekeit, és végletesen kiszolgáltatottá teszi hazánkat – közölte Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője, hozzátéve, emiatt a felvetéseket pártja teljes mértékben elutasítja.
Kóka János tájékoztatása szerint pártja nem támogatja a tőkepiaci szereplők által megfogalmazott ötpontos tőzsdeélénkítő csomag két felvetését. Eszerint elvetik a vállalkozások tőzsdei bevezetésének adókedvezménnyel történő ösztönzését, illetve azt sem támogatnák, hogy a tőzsdére bevezetett befektetési jegyek a részvényekhez hasonlóan adózzanak. Egyetértettek viszont a tőkepiaci ismeretek középiskolai oktatásával, az adórendszer egyszerűsítésével, az állami vállalatok lehetőségek szerinti tőzsdei értékesítésével.
Drámai napokat élünk meg a tőzsdén, hiszen miközben a börze mutatója rekordokat dönt, egyáltalán nem egyértelmű, hogy merre megy a piac a Mol-csata miatt – jelentette ki tegnap Szalay-Berzeviczy Attila tőzsdeelnök. Jelezte, a tőkepiac szereplői nem az állami vállalatok teljes eladását, hanem részleges tőzsdén keresztüli privatizálását tartanák jó megoldásnak, mivel ezzel megteremthetnék a cégek átláthatóságát és növekedési lehetőségét, s egyúttal állami kézben maradhatnának a stratégiailag fontos szolgáltatások.
Működik a cseh árambörze. Tegnap megkezdte működését a Prágai Energiatőzsde. Az első kereskedési napon az üzletmenetbe tíz energiacég kapcsolódott be, s a közeljövőben legalább 25 cég fog üzletelni a tőzsdén. A Magyar Áramtőzsde előreláthatólag az év végén vagy a jövő év elején kezdi meg működését. (MTI)
Emmanuel Macron: Európa soha nem hagyja magára Ukrajnát
