Bár az előre hozott választás közvetlen fenyegetése ezzel elhárulni látszik, az ártatlanságát hangoztató Lepper most többek között azt követeli, hogy a jogérvényesítő szervek péntekig bizonyítékokkal támasszák alá a menesztéséhez vezető vádakat. Az SO elnöke egyúttal kizárta visszatérését az agrártárca élére, ahová egy párttársa kerülhet.
Kaczynski miniszterelnök, a kormányzó jobboldali Jog és Igazságosság (PiS) vezetője korábban többször kijelentette, hogy kormányában nem tűri meg a hatalmi visszaéléseket, s ezt most a kényszerű koalíciós partner, az euroszkeptikus, baloldali populista SO vezetője tapasztalhatta meg a gyakorlatban. Jan Dziedziczak kormányszóvivő elmondta: „A miniszterelnök a Központi Korrupcióellenes Iroda nyomozásának adatai alapján hozta meg döntését, amelyet először az érintettel közölt, felajánlva a lemondás lehetőségét. Lepper úr ezt visszautasította, ezért került sor leváltására.”
A korrupciós ügyek részleteiről egyelőre nem szivárogtak ki részletek, két személyt azonban már őrizetbe vettek. Az elbocsátott miniszter természetesen politikai provokációnak értékelte a történteket, s burkoltan törvénytelen lehallgatással vádolta a hatóságokat. A kormány jövőjére vonatkozó kérdésre korábban úgy válaszolt: „Ez a koalíció már nem létezik.”
A kormányfő már a továbblépésre készül, s az újságírók előtt leszögezte: a jelenlegi helyzetben mindenekelőtt az erőviszonyokat kell tisztázni. Tegnap egyébként az ellenzéki Baloldali Demokratikus Szövetség és a Polgári Platform (PO) is közölte, hogy bizalmatlansági indítványt nyújtott be az előre hozott választás kiírásáért.
Ha ez bekövetkezik, az SO könynyen rosszul járhat, a közvélemény-kutatások alapján ugyanis a párt jelenleg a parlamentbe jutáshoz szükséges küszöböt sem éri el. Az esetleges választás a folyamatosan kétszázalékos különbségen belül mozgó két nagy párt, a konzervatív PiS és a jobboldali liberális PO között dőlne el.
Szergej Lavrov Magyar Nemzenek adott interjúja bejárta a világsajtót
