Átfogó biztonsági ellenőrzés előtt áll Japán legnagyobb nukleáris üzeme, a hétfői földrengésben megrongálódott Kariva atomerőmű – adta hírül az AP.
Mint arról beszámoltunk, a szigetország északi részét sújtó, 6,8-es erősségű földrengés miatt a Kasivazakiban működő létesítményben kigyulladt egy transzformátor, valamint száz, radioaktív vizet tartalmazó, egymásra helyezett tartály felborult, és sugárzó anyagok jutottak a tengerbe. Azóta nemcsak arra derült fény, hogy a szabadba került anyagok radioaktivitása ötven százalékkal haladja meg a kezdetben becsült mértéket, hanem arra is, hogy több mint ötvenféle működési zavart idézett elő a természeti csapás a nukleáris üzem működésében. Emiatt a japán kormány azt tervezi, hogy a földrengés után leállított erőmű biztonságát legalább egy éven át tartó vizsgálatsorozattal ellenőrzi.
Felkérték az ország valamenynyi atomerőművet működtető cégét is, haladéktalanul győződjön meg arról, hogy nukleáris üzeme képes-e ellenállni a hétfőihez hasonló erősségű földrengésnek. Az energiatermelő vállalatok azonban már közölték, hogy az alapos elemzések éveket is igénybe vehetnek.
A Kariva atomerőmű bezárása önmagában is komoly gondokkal járhat. Ez a létesítmény termeli Japán áramszükségletének 30 százalékát, és 12 százalék erejéig Tokió ellátásáról is gondoskodott.
A létesítményt működtető Tokyo Electric Power Company (Tepco) szeptember végéig más vállalatoktól vásárolt árammal pótolná a hiányt.
Magyar Péter nekiment a Hír TV-nek + videó
