Három-négy megye áramfogyasztása a hazai viszonylatot tekintve nem kis mennyiség. Az eddigi tapasztalatok szerint a jelenlegihez hasonló hőségben ennyivel, azaz 500-600 megawattal használunk föl több energiát – közölték lapunkkal a Magyar Villamosenergia-ipari Rendszerirányító (Mavir) kommunikációs osztályán. Emiatt tájékoztatásuk szerint arra készültek föl, hogy az előírt 1330 megawatt tartalékon felül 500 megawattnál is több hazai és importteljesítményt mozgósíthassanak. Számításaik szerint a kánikulában a villamosenergia-fogyasztás várhatóan 6200-6300 megawatt között tetőzik majd a hét folyamán.
A Mavirnál arra hívták fel a figyelmet, hogy az előző hónapban, június 21-én is hasonlóan meleget, 26,5 Celsius-fokos átlaghőmérsékletet és 6137 megawattos nyári fogyasztási csúcsot mértek, az ellátás biztonsága pedig nem forgott veszélyben. Igaz, hétfőn már ennél melegebbet, 28,7 fokos átlaghőmérsékletet regisztráltak, az előrejelzések szerint ráadásul a legforróbb napok még hátravannak. Az ellátás biztonságának növelése érdekében néhány erőművi karbantartást átütemeztek, az áramszolgáltatók pedig módosították a vezérelt fogyasztók – például a bojlerek – bekapcsolási programját.
Legutoljára komolyabb teljesítményingadozás tavaly novemberben következett be, akkor a németországi távvezetékekben észlelt zavar miatt. A Magyar Villamos Művek (MVM) az eset utáni értékelésében fő problémaként nevezte meg, hogy bár évente 20 milliárd forintos fejlesztéseket hajtanak végre a rendszeren, a novemberihez hasonló üzemzavarok esetében azonban csak részben tudják minimalizálni az abban rejlő veszélyeket. Megállapításuk szerint ennek az az oka, hogy a szabályozhatatlan szélerőműveket nagy tömegben állítják rendszerbe, ezt pedig nem követi a kiegyenlítésüket végző erőművek bővítése, amelyek könnyű szabályozhatóságuknak köszönhetően képesek a gyors reagálásra. Az MVM álláspontja az, hogy a kis erőművek szabályozhatóságát központivá kell tenni, illetve új nagy erőművek építéséhez szükséges stabil gazdasági és finanszírozási körülményeket kell kialakítani hazánkban. Ám ezek előtt víztározós erőmű létrehozását szorgalmazzák.
Erre pedig talán már nem is kell túl sokat várni. Az Index egy hete arról tudósított, hogy több beruházó – köztük az MVM is – bejelentkezett ilyen megvalósítására a Zempléni-hegységben. Az úgynevezett szivattyús energiatározós erőmű ugyanis épp az áramfogyasztás szempontjából legforgalmasabb órákban tudna energiát termelni, ami kiegyenlítené az instabil ellátási állapotokat. Persze kérdés, hogy a 100 milliárd forintos nagyságrendű beruházás megvalósítható-e Magyarországon, mivel szakértők szerint nem sok alkalmas helyszínnel rendelkezünk ennek létrehozásához. Ahol pedig mégis el lehetne helyezni, az a terület – mint például a Zemplén is – a zöldminisztérium védelme alatt áll.
Marine Le Pen az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordult
