Lezáratlan kommunista múlt Németországban

A volt NDK állambiztonsági minisztériumának hátramaradt irataival foglalkozó hivatal rendszeresen hallat magáról. Tizenhét esztendővel a német újraegyesítés után a Stasi-papírok feldolgozása és annak kísérőjelenségei még mindig problémáktól terhelt örökséget jelentenek.

Stefan Lázár
2007. 07. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Köln)
A hivatal első vezetője, a kormánybiztosi jogokkal felruházott Joachim Gauckról elnevezett szervezet személyzeti összetétele éppen úgy aktuális vitatéma, mint a hivatal jövője. Gauck, a keletnémet erőszakrendszer ellenzőinek egyik meghatározó személyisége a berlini fal leomlását követően nehéz feladattal találta szemben magát, a Stasi-akták rendezésére háromezer főnyi hatóságot kellett felállítania. A munkatársak kiválasztásánál abból a meggyőződésből indult ki, hogy a papírtömeg átvilágítását elsősorban olyan személyek tudják gyors iramban megoldani, akik a rendszer szolgálatában álltak és ismerik annak labirintusát. Így került a Gauck-hivatalhoz ötven egykori Stasi-ügynök, akikkel határidő nélküli szerződést kötöttek. Közülük negyvenegy még most is itt dolgozik. Marianne Birthler – a szervezet jelenlegi vezetője – első alkalommal kritizálta elődjét, és kijelentette: „ma már nem tudjuk a tubusba visszanyomni a fogpasztát”. Joachim Gauck védelmébe vette a hajdani ügynökök foglalkoztatását eredményező döntését, és magyarázatul kijelentette: „a rendezetlen aktatömeg láttán az ő ismereteikről nem lehetett lemondani.” A hírhedt Erich Milke vezette állambiztonsági minisztérium bizalmasai időmegkötés nélküli szerződést kaptak és így nem lehet nekik felmondani. Birthler aszszony azzal a garanciával igyekszik elvenni a visszás helyzet élét, hogy a hajdani NDK-ügynökök nem juthatnak hozzá bizalmas és szenzibilis aktákhoz. A személyzeti politika e jelzáloga mellett a hivatal jövője is ellentétekről gondoskodik. Bernd Neumann, a kultúrpolitikáért felelős államminiszter egy alapítványnak szándékozik átadni a Stasi-iratok tudományos feldolgozását, az aktákat pedig a köztársaság központi archívumában, Koblenzben akarja véglegesen elhelyezni.
Marianne Birthler elhibázott döntésnek tartja a CDU-politikus és rajta keresztül a kereszténydemokraták elképzelését, és annak a meggyőződésének adott kifejezést, hogy a független hivatal munkáját az NDK összeomlása után legalább harminc esztendőn keresztül – 2019-ig – biztosítani kell. E meglátását mind a szociáldemokraták, mind a Zöldek támogatják. Oskar Lafontaine, a Baloldali Párt vezéralakja a szervezet felszámolását követeli: „az országnak fontosabb gondjai vannak, mint a Stasi-spiclik leleplezése.” Meggyőződése merő ellentétben áll a közhangulattal. Tavaly havonta hétezer aktabepillantást igénylő kérvény érkezett a hivatalhoz, és arra utal, hogy a fiatal generáció tagjai fokozott érdeklődést tanúsítanak az NDK múltjával szemben. A keleti tartományok pedagógusai a német történelem oktatása során igyekeznek felhasználni a Stasi-aktákból levonandó tanulságokat. Különös tekintettel arra a jelenségre, hogy az NDK állambiztonsági szervezetének egykori munkatársai egyre nyíltabban és hangosabban próbálják meghamisítani a múltat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.