Kozma János a magyar–orosz gazdasági kapcsolatok fejlesztése, újraindítása terén végzett munkája elismeréseként a külföldieknek adható legmagasabb állami kitüntetést vehette át a minap. A francia becsületrendhez hasonlítható elismerést a már a rendszerváltozás előtt az orosz piacon tevékenykedő, ma gazdasági tanácsadással foglalkozó vállalkozó az első magyarként kapta meg az új Oroszország történetében.
Kozma János lapunknak elmondta: az évek során mintegy másfél milliárd dollárnyi magyar export piacra jutását segítette aktívan. Még az Antall-kormány kezdeti időszakában részt vett a sertésválság megoldásában, majd Ikarus buszok, mezőgazdasági termékek kivitelét segítette, manapság pedig egyebek mellett az építőipar oroszországi lehetőségeit egyengeti. Az üzletember nem lobbistának, hanem szerény, szürke eminenciásnak tartja magát, aki a folyamatos, következetes munkában hisz, s nem a rendszerekkel, hanem az emberekkel ápolja a kapcsolatot.
Úgy véli, Magyarországnak manapság nincs igazán Oroszország-stratégiája, s a hangzatos kijelentések mellett a német, francia vagy olasz példához hasonlóan nem telik meg tartalommal a kétoldalú viszony. Mindez azért is sajnálatos, mert az aktív politikai érintkezés jó hátteret nyújthatna ehhez, s orosz oldalon meg is van a készség a gazdasági kapcsolatok fejlesztésére.
Csúcs Szaranszkban. Orosz–magyar–finn csúcstalálkozót tartanak július 19-én az oroszországi Szaranszkban. A Kreml közleménye szerint Putyin elnök meghívására Gyurcsány Ferenc és Tarja Halonen finn államfő vesz részt a háromoldalú megbeszélésen.
Megdöbbentő adatok láttak napvilágot a migránsbűnözésről
