Most a fehérítés a sláger

Néhány napon belül immár harmadik alkalommal beszélt tegnap a kormány arról, hogy a szigorítások hatására Magyarországon visszaszorulóban van a feketegazdaság. Miközben a miniszterelnök további kemény fellépésre buzdította az állami szervezetek vezetőit, a sikerekről megoszlanak a vélemények.

Kiss Roland
2007. 07. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Először ért el sikereket magyar kormány a feketegazdaság elleni küzdelemben – így láttatta a jelen helyzetet Gyurcsány Ferenc azután, hogy tegnap az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH), az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP), az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség, valamint a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnokságának (VPOP) vezetőivel egyeztetett. A miniszterelnök a bejelentés nélküli foglalkoztatást, a számla kibocsátásának elmaradását, valamint a bérezéssel kapcsolatos visszaéléseket nevezte a leggyakoribb mulasztásoknak. Hozzátette: a feketegazdaság éves szinten mintegy ezermilliárd forintnyi adó- és járulékbevételtől fosztja meg az állami büdzsét, holott ez az összeg fedezné egy tíz százalékpontos általános járulékcsökkentés költségét. Gyurcsány Ferenc beszélt arról, hogy az OEP-nél hetente 6-8 ezer jogviszony tisztázására kerül sor, valamint hogy a megkezdett vagyonosodási vizsgálatok száma az idén már elérte a 11 ezret.
A miniszterelnök a következő évek fontos feladatának nevezte a hamisított termékek visszaszorítását, az adóbázis további szélesítését, valamint az egészségügy területén a potyautasok kiszűrését. Arra kérte a négy szervezet vezetőjét, hogy már a költségvetés formálódásakor rögzítsék: 2010-ig milyen további erőforrások és szabályozási lépések szükségesek ahhoz, hogy a gazdaság kifehéredésének üteme ne lassuljon.
Gyurcsány Ferenc tegnap valójában a pénteki kormányszóvivői tájékoztatón elhangzottakat ismételte meg, igaz, akkor Veres János pénzügyminiszter még négyezermilliárd forintban jelölte meg a feketegazdaság becsült összegét. Arról ugyanakkor megoszlanak a vélemények, hogy a kormányzati lépések valóban ilyen sikeresen hatnak-e a feketegazdaság visszaszorításában. Gazdasági szervezetek arra intenek, hogy a szigorítások hatására vállalkozások szűnnek meg, és komoly gondokra utal az is, hogy a kétszeres minimálbér utáni járulék megfizetése alól több mint másfél millió adózó kért mentességet. A kis- és középvállalkozások helyzete immár másfél évtizede igen rossz: az EU-15-ökhöz képest tizedannyi jövedelmet állítanak elő, miközben magasak a bérekre rakódó közterhek és gondot okoz az adminisztrációs kötelezettségek nagysága is – áll a Magyar Iparszövetség tegnapi közleményében, amelyben a szervezet a koalíciós megállapodás minapi kiegészítését véleményezi. Az iparszövetségnél ugyanakkor a vagyoni típusú adók bővítését javasolják, a bérteher csökkentése érdekében még a forgalmi típusú bevételek növelését is elfogadhatónak nevezik, valamint úgy vélik, szükség van a luxusadónál jóval hatékonyabb vagyonadóztatásra is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.