Egy páncéltörő ágyú tüzelés közben, mögötte a fedezékbe húzódó kezelőkkel. Egy szétlőtt szovjet harckocsi és egy lelőtt Tupoljev katonai repülőgép, előtte győzelemittas magyar katonákkal. Elfogott szovjet partizánnők morcos tekintettel. Egy mosolygós honvéd nyári öltözékben 1942 havas novembere végén. Egy csicskás a tiszti csizma pucolása közben. Egy súlyos fejsérüléssel fekvő honvéd fájdalmak között vergődve a gyékényen, az arcvonal mögött. És a magyar katonasírok Kolbinóban. Pillanatképek a drámai harcok helyszínéről, a poklok poklából a Don-kanyarból. Ahonnan a 2. magyar hadsereg katonái közül csaknem kétszázezren nem tértek haza soha többé. Klausz Emil soproni őrvezető harctéri fotói és a belőlük készült Frontfényképek a Don-kanyarból című könyv ifj. Sarkady Sándor és Szabó Péter szerkesztésében különleges élményt nyújt az olvasónak. „A fénykép megmásíthatatlan” – hirdette a budapesti Vigadóban 1943 májusában megrendezett kiállítás. A soproni 4. gyalogezred őrvezetőjét, Klausz Emilt 1942 áprilisában a keleti hadszíntérre vezényelték. Főkönyvelőként nagyszerű amatőr fényképész volt, a Sopron környéki vidéket fényképezte, majd tájfotósból harctéri tudósító lett. Az orosz hadműveleti terület életképeit örökítette meg, fényképein érződik a szeretet, az ember iránti tisztelet. Legyen az szovjet hadifogoly, orosz falusi lány, paprikás krumplit főző magyar katonaszakács, avagy maga a parancsnok, Csoknyai Pál ezredes, akinek az életét köszönhette.
Csoda, hogy ezek a felvételek megmaradtak. Hiszen hosszú évtizedekig titokban őrizték az életben maradt katonák a harctéri naplóikat, sűrű sorokkal teleírt zsebnoteszeiket, a tábori levelezőlapokat és az ott készített fényképeket. Gyönyörű, amit Somorjai Lajos tartalékos orvos zászlós jegyzett fel naplójában, és amit idéz a könyv: „Rumy ezredes úr annyira emberséges volt, hogy azt mondta nekünk, hogy ha rendesen viselkedik a helyi orosz lakosság, ne bántsátok őket… ha a konyhán maradék van, adjátok oda az orosz lakosságnak. Nagyon hálásak voltak ezek az emberek nekünk, szinte összebarátkoztunk velük… Mi nem bántottunk senkit. Nehogy azt gondolják, hogy mi azért jöttünk, hogy itten esztelenül gyilkoljunk meg romboljunk. Idehoztak bennünket, itt vagyunk, viselkedjünk emberségesen.”
(Ifj. Sarkady Sándor – Szabó Péter: Frontfényképek a Don-kanyarból. Klausz Emil soproni őrvezető fotói. Edutech Kiadó, 2007. Ára: 2800 forint)
Megdöbbentő adatok láttak napvilágot a migránsbűnözésről
