A cserkészmozgalom megerősítése, a nemzetközi egység és a magyar kultúra képviselete, bemutatása a céljuk a Hylands Parkban – nyilatkozta lapunknak Bánki Péter, a Báthori István erdélyi fejedelemről elnevezett raj egyik őrsvezetője. Elmondta: százötvennyolc országából érkeztek Angliába a nemzetközi mozgalom képviselői a múlt pénteken, hogy együtt ünnepeljék a cserkészet megalapításának századik évfordulóját, emellett szórakozzanak, sportoljanak és művelődjenek.
A körülbelül negyvenezer fiatal részvételével zajló találkozón nagy létszámú magyar csapat is szerepel, összesen 565-en érkeztek a rendezvény helyszínére. Ők a tizenkét altáborban szétosztva, összesen tíz rajban, rajonként négy-négy őrssel képviselik hazánkat. Sportprogramok, kulturális események szórakoztatják, környezetrendezés, szociális feladatok pedig nevelik a jelenlévő fiatalokat.
A Gilwell Cserkészparkban falat és sziklát mászhatnak, akadálypályákon versenyezhetnek, különféle sportokat űzhetnek az ifjak szárazföldön és a vízben egyaránt. A szórakozás mellett a segítségnyújtás, a környezettudatos gondolkodás is fontos része a mozgalomnak, ezért szemétszedéssel, játszóterek és madáretetők építésével, vagy akár egy-egy iskola kifestésével is szépíthetik a helyszínt a szorgos cserkészkezek. Holnap lesz száz éves a szervezet, ez az úgynevezett Sunrise-day, amikor a napfelkeltével együtt haladva az egész világon ünnepelnek a cserkészek.
Rengeteg közösségi foglalkozáson vesznek részt a gyerekek és a fiatalok, az énekek és táncok bemutatása mellett a népekre, kultúrákra jellemző produkciók, játékok kerülnek még terítékre. Ezeket a programokat minden altábor külön rendezi meg, és általában felejthetetlen élményt nyújtanak a résztvevőknek. A világtalálkozó kiemelt helyszíne a számos fiatal által meglátogatott „Global Development Village”, vagyis a „Globális Fejlődés Faluja”, amely bemutatja a világ különféle szociális és társadalmi gondjait, itt az ENSZ szervezeteinek (pl. UNICEF, FAO, WHO) munkatársai vezetik a vendégeket. A szervezett összejövetelek mellett egyéni elfoglaltságokat is választhatnak a résztvevők: a mozgalom jelvényeinek és bélyegeinek bemutatója után megtekinthetik a cserkészet történetének kiállítását, vagy akár rádiózhatnak is. Magyarország kiállítósátorral, táncházzal és a Magyar Csárdával mutatja be kultúránkat, művészetünket és gasztronómiánkat a világ többi cserkészének.
A cserkészmozgalmat Sir Baden-Powell alapította (teljes nevén Robert Stephenson Smyth Baden-Powell, akit Bi-Pi-ként ismernek a cserkészek), aki 1907-ben kísérleti tábort rendezett a Brownsea-szigeten. Huszonkét fiút hívott meg, egyeseket exkluzív magániskolákból, másokat munkáscsaládokból, majd táborozni vitte őket. Azóta a mozgalom nemzetközivé vált, és folyamatosan fejlődik. Ma már a világ országai közül csupán hétben nincsen cserkészet, ezek közül hatban betiltották a szervezetet. A mozgalmat a Cserkész Világszövetség, azaz WOSM (World Organization of the Scout Movement) és a hangsúlyozottan leányneveléssel foglalkozó Cserkészlány Világszövetség, vagyis WAGGGS (World Association of Girl Guides and Girl Scouts) alkotja. A WOSM létszáma nagyjából harmincmillió, a WAGGGS-é tízmillió, vagyis a világ népességének több mint fél százaléka a mozgalom aktív tagja.
Nacsa Lőrinc: Velük vagyunk a gyászban
