Negyvenezren a dzsemborin

Az angliai Chelmsford városa melletti Hylands Park ad otthont a napokban kezdődött XXI. Cserkész Világtalálkozónak, amelyen 565 magyar vesz részt. A tizenkét altábor mindegyikében megtalálhatók honfitársaink, akik az összesen 158 országból érkezett negyvenezer vendéggel sátraznak együtt. Holnap lesz százéves a cserkészet, amelyet szerte a világon megünnepelnek a mozgalom tagjai.

Urbán Péter
2007. 07. 31. 12:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A cserkészmozgalom megerősítése, a nemzetközi egység és a magyar kultúra képviselete, bemutatása a céljuk a Hylands Parkban – nyilatkozta lapunknak Bánki Péter, a Báthori István erdélyi fejedelemről elnevezett raj egyik őrsvezetője. Elmondta: százötvennyolc országából érkeztek Angliába a nemzetközi mozgalom képviselői a múlt pénteken, hogy együtt ünnepeljék a cserkészet megalapításának századik évfordulóját, emellett szórakozzanak, sportoljanak és művelődjenek.
A körülbelül negyvenezer fiatal részvételével zajló találkozón nagy létszámú magyar csapat is szerepel, összesen 565-en érkeztek a rendezvény helyszínére. Ők a tizenkét altáborban szétosztva, összesen tíz rajban, rajonként négy-négy őrssel képviselik hazánkat. Sportprogramok, kulturális események szórakoztatják, környezetrendezés, szociális feladatok pedig nevelik a jelenlévő fiatalokat.
A Gilwell Cserkészparkban falat és sziklát mászhatnak, akadálypályákon versenyezhetnek, különféle sportokat űzhetnek az ifjak szárazföldön és a vízben egyaránt. A szórakozás mellett a segítségnyújtás, a környezettudatos gondolkodás is fontos része a mozgalomnak, ezért szemétszedéssel, játszóterek és madáretetők építésével, vagy akár egy-egy iskola kifestésével is szépíthetik a helyszínt a szorgos cserkészkezek. Holnap lesz száz éves a szervezet, ez az úgynevezett Sunrise-day, amikor a napfelkeltével együtt haladva az egész világon ünnepelnek a cserkészek.
Rengeteg közösségi foglalkozáson vesznek részt a gyerekek és a fiatalok, az énekek és táncok bemutatása mellett a népekre, kultúrákra jellemző produkciók, játékok kerülnek még terítékre. Ezeket a programokat minden altábor külön rendezi meg, és általában felejthetetlen élményt nyújtanak a résztvevőknek. A világtalálkozó kiemelt helyszíne a számos fiatal által meglátogatott „Global Development Village”, vagyis a „Globális Fejlődés Faluja”, amely bemutatja a világ különféle szociális és társadalmi gondjait, itt az ENSZ szervezeteinek (pl. UNICEF, FAO, WHO) munkatársai vezetik a vendégeket. A szervezett összejövetelek mellett egyéni elfoglaltságokat is választhatnak a résztvevők: a mozgalom jelvényeinek és bélyegeinek bemutatója után megtekinthetik a cserkészet történetének kiállítását, vagy akár rádiózhatnak is. Magyarország kiállítósátorral, táncházzal és a Magyar Csárdával mutatja be kultúránkat, művészetünket és gasztronómiánkat a világ többi cserkészének.
A cserkészmozgalmat Sir Baden-Powell alapította (teljes nevén Robert Stephenson Smyth Baden-Powell, akit Bi-Pi-ként ismernek a cserkészek), aki 1907-ben kísérleti tábort rendezett a Brownsea-szigeten. Huszonkét fiút hívott meg, egyeseket exkluzív magániskolákból, másokat munkáscsaládokból, majd táborozni vitte őket. Azóta a mozgalom nemzetközivé vált, és folyamatosan fejlődik. Ma már a világ országai közül csupán hétben nincsen cserkészet, ezek közül hatban betiltották a szervezetet. A mozgalmat a Cserkész Világszövetség, azaz WOSM (World Organization of the Scout Movement) és a hangsúlyozottan leányneveléssel foglalkozó Cserkészlány Világszövetség, vagyis WAGGGS (World Association of Girl Guides and Girl Scouts) alkotja. A WOSM létszáma nagyjából harmincmillió, a WAGGGS-é tízmillió, vagyis a világ népességének több mint fél százaléka a mozgalom aktív tagja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.