Növekvő államadósság

Júniusban tovább nőtt az államadósság. A Pénzügyminisztérium legújabb adatai szerint a költségvetés forint- és devizaadóssága az idén 758 milliárd forinttal gyarapodott, az első fél évben pedig 542 milliárd forintot kellett kifizetni az adósság kamataira. A számos alkalommal megígért kormányzati takarékoskodásnak még mindig nincs nyoma.

Szabó Eszter
2007. 07. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Változatlanul jelentős terhet ró a növekvő államadósság a költségvetésre. A Pénzügyminisztérium (PM) tegnap közzétett adatai szerint az adósság után esedékes kamatteher júniusban 139 milliárd forintot tett ki, így az idei első fél évben összesen 542 milliárd forintot – a tavalyinál 25 milliárd forinttal többet – kellett a tartozásaink kamataira kifizetni. A teljes idei évben fizetendő kamatteher a pénzügyi tárca jelenlegi előrejelzése szerint 995 milliárd forint, ami az idei évre várt társaságiadó-befizetés több mint kétszeresét jelenti.
Az államadósság ebben a hónapban is emelkedett: a növekmény ezúttal 111 milliárd forint volt. Az első fél évben a költségvetés forint- és devizaadóssága összesen 758 milliárd forinttal duzzadt, ami naponta átlagosan 4,2 milliárd forintos adósságnövekedésnek felel meg. A büdzsé devizaadóssága június végéig 4352 milliárd forintra nőtt. A forint erősödése csaknem 120 milliárd forinttal csökkentette a devizaadósság forintban nyilvántartott értékét. A külföldi és belföldi devizahitelek – amelyek a nemzetközi szervezetektől, illetve külföldi bankoktól felvett, továbbá a belföldről átvállalt kölcsönökből adódnak össze – a teljes adósság 5,6 százalékát tették ki június végén. A költségvetés forintadóssága az első fél évben 534 milliárd forinttal emelkedett, és 11 087 milliárd forintot ért el. Az adósság a GDP-hez mérten is növekszik ebben az évben. A gazdaságkutatók arra számítanak, hogy az adósság aránya a tavalyi 69 százalékról az idei év végére 71,5 százalékra kúszik fel, míg jövőre a GDP-arányos mutató eléri a 72,5 százalékot. Az államháztartásban június végéig összesen 1004 milliárd forintnyi hiány halmozódott fel, miután múlt hónapban 250 milliárd forintos mínuszt mutatott az egyenleg. A deficit a központi költségvetésben keletkezett, az elkülönített állami pénzalapok és a társadalombiztosítás ugyanis többlettel zárt az első fél évben. A júniusi folyamatokkal kapcsolatban Tátrai Miklós, a PM államtitkára tegnap elmondta: az adóbevételek – elsősorban a társasági adó és az áfa – elmaradtak a várttól, míg a kiadások minimálisan meghaladták a tervezett szintet. A tárca előzetes prognózisához képest ugyanakkor több befizetés érkezett tb-járulékból és személyi jövedelemadóból. Júliusban a PM számításai alapján 95 milliárdos többlet keletkezhet, így az év végére 1529 milliárd forintnyi deficit halmozódhat fel az államháztartásban.
A kormány által évek óta ígért takarékoskodásnak változatlanul nem látni a jelét: a költségvetési szervek kiadásai az idén csaknem annyi pénzt emésztettek fel, mint a tavalyi választási évben. Nem utal a spórolásra az sem, hogy a központi intézmények június végéig a teljes idei évre meghatározott keretük 61,6 százalékát használták fel, miközben tavaly ugyanebben az időszakban még csak 50,8 százalékon álltak a kiadások.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.