Putyin ellenzéke szétveri önmagát

A széthullás küszöbén a Másik Oroszország, miután a csupán karrierszempontokat szem előtt tartó exkormányfő, Mihail Kaszjanov közös elnökjelölti esélyeinek gyengülését látva elhagyta az eddig is marginális blokkot. A rendszeren belül lévő ellenzék sem vállalt közösséget Kaszparov mozgalmával, miután a szolidaritásnál fontosabbnak tartja a parlamentbe jutást.

2007. 07. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hamar megjelentek a repedések Putyin nem formális ellenzékében. Az eddig is láthatóan az elnökjelöltség miatt az utcára merészkedő, egyébként nagyon is megfontolt csinovnyik, Mihail Kaszjanov kilépésével könnyen a széthullás várhat az immár csak a liberális volt sakkvilágbajnok Garri Kaszparov és az író, anarchista, nacionálbolsevik Eduard Limonov fémjelezte Másik Oroszország ellenzéki koalícióra. Sokak számára már idáig is furcsa volt, hogy a Putyin-érában évekig kormányfőként tevékenykedő, majd leváltott, később korrupció miatt elítélt, a sajtóban hosszú idők óta csak „kétszázalékos Misaként” emlegetett politikus miként lehet a rendszerrel szemben a demokráciát megtestesítő figura. Nyugaton azonban sokan gondolták így, s távozásával szemükben a radikális Másik Oroszország teljes mértékben elveszítette a demokrácia és a tiszteletre méltóság színezetét. Liberális orosz elemzők, így Vjacseszlav Irgunov sem látnak perspektívát „egy Berezovszkij által pénzelt, és Kaszjanov által megjelenített ellenzéki alakulatban, amellyel ráadásul a rendszer hivatalos ellenzéke, a Jobboldali Erők Szövetsége és a Jabloko nem nagyon vállal a közösséget. Irgunov úgy véli, Kaszjanov vagy a másik elnökjelöltként felmerülő volt bankelnök Viktor Gerascsenko valójában arra használták, használják e mozgalmat, hogy fennmaradjanak a felszínen, és adott esetben előléphessenek. Az ismert politológus, Alekszej Makarkin szerint ezek után az exkormányfő aligha kopogtathat a Jablokónál vagy a Jobboldali Erők Szövetségénél jelöltként, e két párt egyébként sem az elnökválasztásra, hanem a parlamentbe jutásra koncentrál.
A közvéleményben egyébként nem keltenek különösebb érdeklődést a Másik Oroszország által szervezett utcai megmozdulások. A legfrissebb felmérés szerint az oroszoknak csak négy százaléka követi figyelemmel az egyet nem értők meneteléseit. A megkérdezettek 34 százaléka közömbösen viszonyul a megmozdulásokhoz, 27 százaléka nem támogatja, 13 százaléka helyesli.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.