Adósrabszolgaságba hajszolta alkalmazottait a brazíliai Para szövetségi államban működő etanolgyártó üzem, a Para Pastoril e Agrícola SA (Pagrisa) – derült ki a hatósági ellenőrzés során.
Az amazóniai cukornádültetvényeken hajnali háromtól délután ötig tartott a munkaidő, amit csak rövid ebédszünet szakított meg. A több mint ezer nádvágó zsúfolt éjszakai szállásokon, függőágyban töltötte az éjszakákat. Legtöbben már megbetegedtek a fogyasztásra alkalmatlan víztől és az üzem büféjében feltálalt, gyakran romlott ételektől, amelyekért elképesztő árakat számolt fel a tulajdonos –írta az AP. Igaz, hitelbe is fogyaszthattak, de az egyre növekvő összegeket levonták a fizetésükből, s tartozásuk akkor is az üzemhez kötötte őket, ha már megelégelték a robotot.
A Pagrisa tulajdonosa azt hangoztatja, hogy az az átlagosan 400 dollár, amit a munkásainak kifizet, éppen a duplája a nemzeti minimumnak, de az amazóniai régióban sokan még azt sem kapják meg. Az 1800 embert foglalkoztató Pagrisa évente 50 millió liter etanolt állít elő, amelyet környezetbarát tulajdonságai miatt a gázolaj riválisaként reklámoznak az országban. Brazíliában a megvásárolt autók 80 százaléka már etanollal is működtethető, s az alternatív üzemanyagból a dél-amerikai ország jelentős mennyiséget exportál.
Luiz Inacio Lula da Silva brazil elnököt nemrégiben erős kritika érte, mert nemzeti hősnek nevezte az etanolgyártókat. Bírálói szerint lovat adott azok alá, akik óriási hasznot zsebelnek be, miközben a munkásaik nyomorognak. Az elnök megígérte, hogy lépeseket tesz az ültetvényeken dolgozók körülményeinek javításáért.
A munkaügyi minisztérium ellenőrei 12 év alatt 1600 ültetvényen 21 ezer rabszolgasorban tartott munkást szabadítottak ki, de legalább még 25 ezren tengődnek hasonló körülmények között.
Valaki felöklelt egy mentőt a Csömöri úton + fotó
