Csak korlátozott számban van módunk vendégül látni a sajtó képviselőit Horn Gyula születésnapi ünnepségén – ezt a választ kaptuk a Magyar Szocialista Párt sajtóosztályán. Majd az is világossá vált: lapunk tudósítója és fotósa nem fér bele a korlátozott keretbe. Hiába tettük fel azt az egyszerű kérdést, hogy „miért”, választ nem kaptunk; illetve annyit mégis, hogy „felsőbb szinten született a döntés”. Meghívást kapott ugyanakkor az összes többi jelentős sajtóorgánum, így a Népszava és a Népszabadság, az Index és a Hírszerző internetes hírportál, a TV2 és az RTL Klub, továbbá a köztévé. Lapunk viszont nem közöl tudósítást az eseményről.
Eötvös Pál, a Magyar Újságírók Országos Szövetségének elnöke szerint nincs semmi kivetnivaló abban, hogy egy zártkörű ünnepségre nem hívnak meg minden szerkesztőséget. – Horn Gyula születésnapja magánjellegű rendezvény, nem lehet zokon venni, hogy egyes médiumok nem kapnak meghívást – mondta Eötvös, aki korábban a Népszabadság főszerkesztője volt. A szervezet elnökének felvetettük, hogy Horn születésnapja – különösen az egykori karhatalmista kitüntetésével kapcsolatos események miatt – kiemelt közéleti esemény, amire az amúgy a meghívottak listáján szereplő Eötvös annyit válaszolt: „Engem nem érdekel, hogy magukat vagy mást meghívtak-e.”
Máshogy látja a dolgot Bánó Attila, a Magyar Újságírók Közösségének elnöke. – Nem ez az első eset, amikor a konzervatív orgánumokat távol tartják egy-egy eseménytől. Ez a gyakorlat nem fér össze a demokráciával, és a hírversenybe történő beavatkozásként is értelmezhető – mutatott rá.
Továbbra is vitatkoznak a kitüntetésről. Vegyék ki a Szocialista Hazáért érdemrendeket a múzeumból, és aggassák azokat a mellére – tett egy javaslatot Horn Gyula kitüntetésére Wittner Mária ’56-os halálraítélt, fideszes képviselő. Wittner megköszönte Sólyom Lászlónak, hogy nem írta alá a kitüntetésre vonatkozó előterjesztést. Emlékezetes: Horn nemrég bűnözőknek nevezte az ’56-os forradalmárokat. A karhatalmistáknak „nagyon fontos szerepük volt, sokan ma nem lennének itt, ha mi csődöt mondtunk volna” – nyilatkozta. Wittner az MTI-nek azt mondta: ha az orosz tankok fedezékében érkező karhatalmisták valóban csődöt mondtak volna, akkor november 5-én elkezdődött volna a munka, nem lenne tele a 301-es parcella, nem ment volna világgá 200 ezer magyar, és nem lett volna szükség a rendszerváltozásra sem.
Mindeközben az OTP Bank által adományozható legmagasabb elismerésben, a Fáy András-díjban részesült Horn Gyula – közölte a pénzintézet, amely indoklásként Hornnak a bankot segítő miniszterelnöki döntéseit hozta fel.
Vitalij Klicsko merész kijelentést tett
