Teherán engedélyezni fogja a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) számára, hogy felkeressék plutónium előállítására is alkalmas, épülő nehézvíz-reaktorát Arak városában – közölte az ENSZ atomlétesítményeket vizsgáló szerve tegnap. A plutóniumot a dúsított urán helyett használják nukleáris fegyverekben. A NAÜ ellenőrei július végéig látogatást tesznek a létesítményben. Teherán emellett kész válaszolni a korábbi nukleáris kísérleteire vonatkozó kérdésekre is.
Megfigyelők szerint Irán új keletű engedékenységével azon országok – főként az USA – lába alól akarja kihúzni a szőnyeget, amelyek az ENSZ-ben jelenleg egy új szankciókört készítenek elő Irán ellen. A bejelentést megelőzően Teheránban a NAÜ főigazgató-helyettese, Olli Heinonen és Dzsavad Vaidi iráni nemzetbiztonsági tárgyaló kétnapos tanácskozáson megállapodtak egy olyan feltételrendszerről, amely keretében további tárgyalásokon rendezik a közel-keleti ország atomprogramjával kapcsolatos problémákat.
Közben Németországban ügyészségi vizsgálat indult mintegy 50 német cég ellen. Őket azzal gyanúsítják, hogy orosz közvetítéssel nukleáris technológiát csempésztek Iránba, feltevések szerint 150 millió eurót meghaladó értékben. Moszkvában nemrég bejelentették, hogy a Busehrben orosz közreműködéssel felépítendő iráni atomerőmű nem készül el 2008-ig, amire Teherán azzal vádolta meg üzleti patrtnerét, hogy csak fél szívvel teljesíti szerződéses kötelezettségeit.
Durva szabályozás jöhet a fagyira, ez sokakat érint
