Országgyűlési mandátumot szerzett politikus a következő esetekben válhat meg képviselőségétől: ha meghal, ha lemond, vagy ha választójogát elveszíti – jelentette ki lapunk érdeklődésére Cservák Csaba. Az alkotmányjogász kifejtette: egy jogi értelemben élő személyt nem lehet megfosztani mandátumától, a szabad mandátum alkotmányos elve miatt a jelölő szervezet sem rendelkezhet erről.
A kérdés aktualitását az adja, hogy a Szekszárdi Városi Bíróságon Toller László képviselő tavaly júniusi balesete körülményeinek tárgyalásán az igazságügyi orvos szakértő kijelentette: a képviselő „gyógyulásával és munkaképességének helyreállásával nem lehet számolni, csak intenzív kezeléssel tartható életben”. A Baranya megyei 3-as választókörzetben egyéni mandátumot szerzett volt pécsi szocialista polgármester vegetatív állapotban van, választóit nem képviseli senki az Országgyűlésben, és úgy tűnik, jog szerint ez így is marad 2010-ig.
Cservák Csaba megjegyezte, önkormányzati rendszerünk szerint azt a helyhatósági képviselőt, aki egy évig nem megy be hivatalába, megfosztják mandátumától. – Ezen szabály parlamenti adaptációjára azonban csak a képviselők jogállásáról szóló törvény kétharmados többséget igénylő módosításával kerülhet sor – figyelmeztetett az alkotmányjogász. A szakember szerint a cselekvőképtelenség (ez a választójog elvesztésének egyik lehetséges formája) a gyakorlatban a szellemileg leépült egyéneknél jöhet szóba, ám pontosan nincsen definiálva, milyen esetekben nyilvánítható valakinek az elmeállapota károsodottnak. Hangsúlyozta, a gondnokság alá helyezés vagyoni vagy személyi jogi jellegű intézmény, és nem a hatalom gyakorlásával vagy politikai alapjogokkal kapcsolatos. Cservák Csaba úgy vélte, alkotmányjogilag megtörténhet az, hogy a baranyai hármas választókörzetben élőket senki nem képviseli a parlamentben ebben a ciklusban.
Éppen a választókerület ellátatlansága a fő gondja Révész Máriának, a Fidesz pécsi elnökének. Mint lapunknak elmondta: a Fidesz nem sürgette ugyan az MSZP-t, mert nekik kell az ügyben lépniük, de ha valaki figyelembe veszi a képviseleti demokráciát, akkor azt is tudja, hogy nem maradhat ellátatlanul egy országgyűlési képviselői feladatkör. A pécsi elnök kifejtette, hogy mivel Toller László egészségügyi állapotáról az igazságügyi orvos szakértő kimondta, hogy az visszafordíthatatlan, ezért nem teljesül az a képviselők választhatóságáról szóló jogszabályi feltétel, amely szerint cselekvőképes személy lehet csak képviselő.
– A jogszabály nem tisztázza a dolgot – tette hozzá Révész Mária. A hivatalos eljárás szerint a cselekvőképtelen személy gondnokság alá helyezését a családnak kell kezdeményeznie, vagy ha szükségességéről a gyámhatóság tudomást szerez, akkor a hivatalnak kell elindítania az eljárást.
Megdöbbentő adatok láttak napvilágot a migránsbűnözésről
