Túl magas a piaci áram ára?

Az MVM áramárverésének felfüggesztését kéri a gazdasági minisztertől az Ipari Energiafogyasztók Fóruma. A nagy áram- és gázfogyasztókat tömörítő szervezet szerint a cég szabad kapacitásából felajánlott 150 megawatt kevés, a hiány pedig felveri az árat. Az MVM szerint az árak a regionális szabadpiacon dőlnek el.

Erdősi Csaba
2007. 07. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kevesli a Magyar Villamos Művek (MVM) által árverésre felkínált áramot az Ipari Energiafogyasztók Fóruma (IEF). A szervezet emiatt arra szólította fel Kóka János gazdasági minisztert, hogy függeszsze fel a júliusi kapacitásaukciót. Az MTI tudósítása szerint az IEF azt vélelmezi, hogy a felkínált mennyiség szándékosan alacsony, ezért az egymással licitáló vevők irreálisan magasra verik majd fel az árat. Az ipari fogyasztók arra számítanak, hogy a jelenlegi, kilowattóránként 17–18 forintos szabadpiaci ár jövőre, a teljes piacnyitás idejére legalább 20 százalékkal megemelkedik, és eléri a 19–20 forintot. A közüzemben jelenleg 14 forint körül van az áram kilowattóránkénti ára.
Szaniszló Mihály, a fórum elnöke szerint a jelenleginél öt forinttal olcsóbban is el lehetne látni a magyar fogyasztókat, ami 150 milliárd forinttal kisebb költséget jelentene nekik. Az IEF úgy látja, hogy több ezer megawatt kapacitást kellene meghirdetni a jövő évre szóló pályázatokon a villamosenergia-piac január elsejei megnyitása miatt.
Elképzelhető, hogy a felkínált áram tényleg kevés, nagy kérdés azonban, miből tudna többet adni a teljes közüzemi ellátásért felelős MVM. A társaság szabad kapacitásai ugyanis nem túl nagyok, nem véletlenül szólította fel tegnap éppen Kóka János a lakossági fogyasztókat is arra, hogy lehetőleg mindenki spóroljon az árammal. Szörényi Gábor, a Magyar Energia Hivatal főosztályvezetője a távirati irodának adott nyilatkozatában is azt emelte ki, hogy az MVM tartalékai óráról órára változnak, ráadásul a társaságnak az erőművek karbantartására, a csúcsigények változása és az esetleges üzemzavarok miatt is tartalékolnia kell áramot.
Az IEF felveti, hogy mivel az MVM rendelkezik a hazai erőművi termelés hetven százalékával, az új villanytörvény alapján jelentős piaci erővel rendelkező szereplőnek számít, ezért annyi áramot kellene a szabad piacra juttania, amennyit az energiahivatal előír neki – meghatározott áron. Szörényi szerint ehhez azonban előbb szükség lenne részletes piacelemzésre. Ilyen munka akár hónapokig is eltarthat, ám enélkül nem lehet megalapozottan többletáram eladására kényszeríteni az MVM-et.
Magyarországon a piaci árakat elsősorban a régióban tapasztalható kereslet-kínálati viszonyok határozzák meg – áll az IEF kérésére reagáló MVM Villamosenergia Kereskedelmi Zrt. (MVM Trade) közleményében, amely hangsúlyozza, hogy a nagykereskedő mindenben a törvények szerint jár el kapacitásaukcióján. – Sem az MVM Trade, sem más kereskedő vagy termelő nincs abban a helyzetben, hogy a piaci árakat a piacra vitt termék nagyságával befolyásolni tudja. Egy több tízezer megawattos, összefüggő regionális piacon nincs érdemi hatása annak, hogy az MVM Trade egy-egy árverésen vagy tenderfelhívásában 100 vagy 1000 megawattot kínál eladásra – áll a közleményben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.