Kevesli a Magyar Villamos Művek (MVM) által árverésre felkínált áramot az Ipari Energiafogyasztók Fóruma (IEF). A szervezet emiatt arra szólította fel Kóka János gazdasági minisztert, hogy függeszsze fel a júliusi kapacitásaukciót. Az MTI tudósítása szerint az IEF azt vélelmezi, hogy a felkínált mennyiség szándékosan alacsony, ezért az egymással licitáló vevők irreálisan magasra verik majd fel az árat. Az ipari fogyasztók arra számítanak, hogy a jelenlegi, kilowattóránként 17–18 forintos szabadpiaci ár jövőre, a teljes piacnyitás idejére legalább 20 százalékkal megemelkedik, és eléri a 19–20 forintot. A közüzemben jelenleg 14 forint körül van az áram kilowattóránkénti ára.
Szaniszló Mihály, a fórum elnöke szerint a jelenleginél öt forinttal olcsóbban is el lehetne látni a magyar fogyasztókat, ami 150 milliárd forinttal kisebb költséget jelentene nekik. Az IEF úgy látja, hogy több ezer megawatt kapacitást kellene meghirdetni a jövő évre szóló pályázatokon a villamosenergia-piac január elsejei megnyitása miatt.
Elképzelhető, hogy a felkínált áram tényleg kevés, nagy kérdés azonban, miből tudna többet adni a teljes közüzemi ellátásért felelős MVM. A társaság szabad kapacitásai ugyanis nem túl nagyok, nem véletlenül szólította fel tegnap éppen Kóka János a lakossági fogyasztókat is arra, hogy lehetőleg mindenki spóroljon az árammal. Szörényi Gábor, a Magyar Energia Hivatal főosztályvezetője a távirati irodának adott nyilatkozatában is azt emelte ki, hogy az MVM tartalékai óráról órára változnak, ráadásul a társaságnak az erőművek karbantartására, a csúcsigények változása és az esetleges üzemzavarok miatt is tartalékolnia kell áramot.
Az IEF felveti, hogy mivel az MVM rendelkezik a hazai erőművi termelés hetven százalékával, az új villanytörvény alapján jelentős piaci erővel rendelkező szereplőnek számít, ezért annyi áramot kellene a szabad piacra juttania, amennyit az energiahivatal előír neki – meghatározott áron. Szörényi szerint ehhez azonban előbb szükség lenne részletes piacelemzésre. Ilyen munka akár hónapokig is eltarthat, ám enélkül nem lehet megalapozottan többletáram eladására kényszeríteni az MVM-et.
Magyarországon a piaci árakat elsősorban a régióban tapasztalható kereslet-kínálati viszonyok határozzák meg – áll az IEF kérésére reagáló MVM Villamosenergia Kereskedelmi Zrt. (MVM Trade) közleményében, amely hangsúlyozza, hogy a nagykereskedő mindenben a törvények szerint jár el kapacitásaukcióján. – Sem az MVM Trade, sem más kereskedő vagy termelő nincs abban a helyzetben, hogy a piaci árakat a piacra vitt termék nagyságával befolyásolni tudja. Egy több tízezer megawattos, összefüggő regionális piacon nincs érdemi hatása annak, hogy az MVM Trade egy-egy árverésen vagy tenderfelhívásában 100 vagy 1000 megawattot kínál eladásra – áll a közleményben.
Robbanóeszközöket találtak Debrecenben
