Újra a címlapokra került Lengyelországban az átvilágítás. Miután május 11-i ülésén az alkotmánybíróság az új átvilágítási törvény rendelkezéseinek mintegy felét hatályon kívül helyezte, Jaroslaw Kaczynski miniszterelnök, valamint testvére, Lech Kaczynski köztársasági elnök most új javaslattal jelentkeztek, amely szerint teljeskörűen nyilvánosságra hoznák a múlt rendszer titkosszolgálatainak vonatkozó dokumentumait.
A lengyel parlamentben elenyésző súllyal rendelkező baloldal természetesen most is élesen bírálja a kormányoldal törekvéseit, a szükséges alkotmánymódosításhoz azonban akár össze is gyűlhet a kétharmados többség, hiszen a kormányzó, konzervatív Jog és Igazságosság (PiS) mellé – ha a javaslat mindenkire nézve egyenlő elbírálást biztosít – felsorakozhat az ellenzék fő ereje, a jobboldali liberális Polgári Platform is.
A miniszterelnök és az elnök közös javaslatának alapjául a közélet azon általános vélekedése szolgált, mely szerint a média politikai vagy bulvármegfontolásokból nem hivatalos információk alapján pellengérre állíthat egy-egy közéleti szereplőt, míg a valódi bűnösökre továbbra sem mutat rá senki. Lech Kaczynski sajtótájékoztatóján elmondta, hogy bár eredeti elképzeléseik szolgálták volna legjobban a megtisztulást, az alkotmánybíróság határozata után új utakat kellett keresni. „A dokumentumok teljes megnyitása a jelen helyzetben a »kisebbik rossz«. Egyformán érinthet majd mindenkit, s az eredmény is igazságosabb lesz. Kiderül, ki milyen mértékben volt érintett az együttműködésben, s az is, hogy kényszer hatására vagy saját kezdeményezésére működött együtt a diktatúra titkosszolgálataival” – hangoztatta a köztársasági elnök.
Az utóbbi időben csak „vad átvilágítás” néven emlegetett s a bulvármédia által gerjesztett kampány egyformán kiábrándító mind a kormányoldal, mind pedig az ellenzék támogatói között. Míg korábban az átvilágítás szükségességét a baloldalon kívül senki nem vitatta Lengyelországban, addig a legújabb adatok alapján az emberek 69 százaléka politikai szenzációhajhászásnak tekinti azt, ami a témában folyik. Erre az állapotra igyekszik most választ kínálni a Kaczynski fivérek javaslata.
„Elismerem, hogy a dokumentumok megnyitása nem a legjobb megoldás. Sok ember számára lesz fájdalmas a nyilvánosság, akik pedig egy életen át becsülettel dolgoztak, de a diktatúra kényszerítő erejének nem tudtak ellenállni. A jelenlegi helyzet azonban, amelyben újságírók és érdekcsoportok döntenek a következő áldozatokról, mégsem maradhat így. Úgy tűnik, a jelenlegi javaslat az egyetlen kiút, s ha lesz rá lehetőség, ki fogok állni a »kisebb rossz« mellett” – tette hozzá Lech Kaczynski.
Ludwik Dorn, a szejm elnöke időközben bejelentette, hogy a PiS parlamenti frakciója elkészült a dokumentumok nyilvánosságra hozatalát lehetővé tevő alkotmánymódosítási javaslattal. Amennyiben az alkotmánybíróság választ ad néhány konkrét értelmezési kérdésre, s amennyiben a pártok közötti egyeztetések során sikerül megfelelő mennyiségű támogatót megnyerni, a javaslat a képviselőház elé kerülhet megtárgyalásra.
Megdöbbentő adatok láttak napvilágot a migránsbűnözésről
