Vége lesz a kényszerű ugaroltatásnak?

Erdősi Csaba
2007. 07. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elképzelhető, hogy az egész Európát sújtó vártnál kisebb gabonatermés miatt az Európai Bizottság átmenetileg megszünteti a gabonafélék termőterületének kényszerű ugaroltatását. Mariann Fischer Boel mezőgazdasági és vidékfejlesztési biztos ugyanis tegnap bejelentette, hogy egy olyan javaslatot kíván benyújtani a bizottságnak, amely a 2007. őszi és 2008. tavaszi vetések esetében nullában határozná meg a kötelező területpihentetési arányt.
A jelenlegi szabályozás szerint csak az a gazda kaphat területalapú támogatást, aki földjeinek legalább tíz százalékát pihenteti. Területalapú támogatás a pihentetett föld után is jár. A termőterületek védelmét szolgáló rendelet mostani formájában hét esztendeje él, korábban a kötelező pihentetési arány 15 százalékos volt. Az akkori mérséklést csakúgy, mint most a rendelkezés átmeneti feloldását a terményhiánytól való félelemmel indokolták. Mint az Mariann Fischer Boel közleményéből kiderült, a 27 tagú Európai Unióban a vártnál alacsonyabb tavalyi betakarítás (265,5 millió tonna) a 2006/2007-es gazdasági év végére a készletek csökkenéséhez és a történelmi csúcsokat elérő jelenlegi árakhoz vezetett. Az intervenciós készletek mostanra jelentősen csökkentek; a készlet a 2006/2007 eleji 14 millió tonnáról 2,5 millió tonnára szűkült, s ennek nagy részét is a magyar kukoricafelesleg adja.
Az idei árpa- és búzabetakarítások első eredményei Spanyolország kivételével szerények, a csapadékos időjárás pedig a nyugati tagállamokban továbbra is akadályozza vagy késlelteti a betakarítást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.