A külföldi tőkét pénzeli az állam

Mindössze 33 százalékos arányban nyernek a hazai kis- és közepes vállalkozások az állami közbeszerzések több száz milliárdos piacán a pályázatok összértékét tekintve, a többi nagyrészt a külföldi tőkének jut – derül ki a Közbeszerzések Tanácsának adataiból.

2007. 08. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az itthoni kis- és közepes vállalkozások (kkv) részesedése az első fél évben 622 milliárdos értéket képviselő magyarországi közbeszerzési piacon a meghirdetett pályázatok értékét tekintve mindössze egyharmadnyi, miközben a közbeszerzések jelentős, mintegy 25 százaléknyi visszaesést mutatnak a tavalyi év hasonló időszakához képest – olvasható a Közbeszerzések Tanácsának legfrissebb tájékoztatójában. A hazai kkv-szektor mellőzöttségét az sem feledteti, hogy a statisztikák szerint a pályázatok többségének nyertesei számszerűen innen kerülnek ki, ám a beszerzési érték tekintetében a lemaradásuk már óriási.
A jelentésből kiderül, hogy a külföldi székhelyű cégek az állami megrendelések összegének egynegyedét kaparintották meg, míg a Magyarországon bejegyzett, ám sok esetben külföldi tulajdonosi háttérrel rendelkező vállalatoknak jutott a fennmaradó tekintélyes nagyságú rész.
*
Szakértők szerint a hazai gazdasági szereplők gyenge pozíciója elsősorban az erős külföldi versenytársakhoz képest meglévő jelentős lemaradásukból fakad, amit csak tetéz a hazai piac védelmének mellőzése. Összehasonlításképpen: Nyugat-Európa számos országában, például Nagy-Britanniában, Franciaországban, Németországban és Spanyolországban a helyi vállalkozások 80-90 százalékban nyerik meg az állami közbeszerzéseket, azaz a nemzeti piacvédelem itt sokkal jobban működik, mint hazánkban.
– Ha igazán helyzetbe akarnánk hozni a helyi vállalkozásokat, akkor a kiírt tendereket több kisebb értékű részre bontva kellene meghirdetni, amelyeknél már kevésbé érvényesülhet a nagyvállalatok versenyelőnye – nyilatkozta lapunknak Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, aki szerint a kkv-szektor csalódottságának alapja, hogy szinte alig tudnak élni az uniós csatlakozás előnyeivel, mivel terheik nem mérséklődtek, hanem növekedtek, miközben a pályázatok szabályozása sem mutat jelentős letisztulást. Parragh vélekedését alátámasztja, hogy a Közbeszerzések Tanácsának tájékoztatója szerint az idén lebonyolított eljárások mindössze 55 százaléka volt nyílt típusú eljárás, és továbbra is számottevő a tárgyalásos, illetve a meghívásos eljárási forma aránya. Ezeknek lényege, hogy az ajánlatkérő maga jelöli ki az ajánlattevőket, akik közül kiválasztja a megrendeléshez jutó céget.
– Az uniós közbeszerzési szabályok szigorúsága ellenére sok olyan kiskapu létezik, amelyik a mindennapos pályáztatási gyakorlatban a hazai vállalkozók nyerési esélyeit erősítheti – mondta Cséfalvay Zoltán közgazdász, aki szerint nem a közbeszerzési eljárások száma a mérvadó, hanem az elnyert megbízások értéke, itt viszont a hazai kkv-k részesedése csekély. Az egyetemi tanár fontos kérdésnek tartja, hogy az állami megrendelésekhez jutó cégek tulajdonosi köre külföldi-e vagy magyar, itthon költi-e el a profitot, vagy kiviszi az országból, vagyis nem csak a társaság székhelyeként bejegyzett település a perdöntő. A tavaly lefolytatott gazdasági konzultáció tapasztalatait figyelembe véve Cséfalvay úgy látja: a kkv-szektor jogosan sérelmezi, hogy a magyarországi közbeszerzések oroszlánrésze nem a hazai cégekhez jut. Mádi László, az Országgyűlés költségvetési és pénzügyi bizottságának fideszes tagja szerint követni kellene a nyugat-európai példákat, ahol jóval nagyobb arányban részesednek a hazai cégek az állami megrendelésekből.
– A kis- és közepes vállalkozások foglalkoztatják a hazai munkaerő közel kétharmadát, itthon költik el a jövedelmüket, és fektetik be a megkeresett profitot, valamint a magyar költségvetésbe fizetik be az adókat és járulékokat, éppen ezért fokozottabban kellene a közbeszerzéseknél is arra figyelni, hogy ezt a réteget előnyben részesítsék – hangsúlyozta Mádi, aki átláthatóbb, gyorsabb és patriótább felfogást tart kívánatosnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.