A közoktatás felkészült az idei tanévkezdésre – közölte Arató Gergely, az oktatási tárca államtitkára a tegnapi kormányszóvivői tájékoztatón.
Az államtitkár elmondta: elkészültek és megjelentek azok a jogszabályok, amelyek a nyugodt tanévkezdéshez szükségesek. Hozzátette: szeptemberben – az óvodásokkal együtt – 1 millió 700 ezer gyermek számára indul el az új tanév a közoktatásban, ami 20 ezres csökkenést jelent az egy évvel korábbi adathoz képest. A tanév szeptember 3-án kezdődik, és a vakáció előtt 2008. június 13-án kell utoljára a hátukra venniük az iskolatáskát a diákoknak.
Arató Gergely közlése szerint az általános iskolákban folytatódik a tanulói létszám csökkenése, és bár a középiskolai létszám stabil, két-három éven belül várhatóan ezt a területet is elérik az alacsonyabb tanulói létszámok. Az 1980/1981-es tanévvel összevetve 318391-gyel csökkent a közoktatásban a diákok száma, ugyanakkor ezzel párhuzamosan 16 év alatt több mint 27 ezerrel nőtt a pedagógusoké – mondta a szocialista politikus, aki szerint ebből következnek azok a feszültségek, amelyek a közoktatást jellemzik, és álláshelyek megszűnésével járnak.
Kérdésre válaszolva az oktatási tárca államtitkára közölte: megbízható adatok még nincsenek arról, hány intézményt érintenek az átszervezések. A pedagógus álláshelyek megszűnéséről Arató Gergely azt mondta, a döntéseket a fenntartók hozzák meg. Szerinte nem lehet pontos adatokat mondani a döntések megszületéséig, hiszen a közoktatás területén számos szervezési lehetőség áll rendelkezésre, hogy a lehető legkevesebb pedagógust kelljen elküldeni. Ennek ellenére vélhetőleg lesznek pedagóguselbocsátások, ezért a munkaügyi tárcával közösen olyan programokat dolgoztak ki, amelyek lehetővé teszik a pedagógusok átképzését, illetve továbbfoglalkoztatását, többek között a Prémium évek program keretében.
A mostani tanévtől lép életbe az új finanszírozási rendszer: a teljesítménymutató mellett a gyermekek létszámát, a tanárok és diákok kötelező óraszámát, valamint az átlagos csoportlétszámot is figyelembe veszik.
Sió László, a Fidesz oktatási szakpolitikusa hétfői sajtótájékoztatóján azt mondta: a minisztérium továbbra is titkolózik, nem mondja meg, hogy a 30 milliárdos elvonás és a tanárok óraszámemelése hány iskola és óvoda bezárását, illetve hány pedagógus elbocsátását eredményezi. – A minisztérium tartozik annyival a közvéleménynek és a pedagógustársadalomnak, hogy nyilvánosságra hozza ezeket az adatokat – jelentette ki.
Mint mondta, a Fidesz szerint a tanév biztonságos lebonyolítása érdekében a 2008-as költségvetésben orvosolni kellene a 30 milliárdos forráskivonást, ami gyerekenként 21 ezer forintos elvonást jelent, összesen pedig 12 ezer pedagógus egyéves bérét teszi ki.
A fideszes politikus szerint nincs más megoldás, mert az önkormányzatok saját forrásaikból nem tudják kiegészíteni a támogatást. Hozzátette: ha forráspótlás nem történik, akkor az óvodák és az iskolák után a szakképző intézmények kényszerintegrációja is megindul.
Így működik a négyévente ismétlődő közvélemény-befolyásolás
