A túristvándi Szent István-templom

Ludwig Emil
2007. 08. 17. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Túristvándi község országos hírét egyedüli ritkaságú vízimalmának köszönheti. A település szélén, az Öreg-Túr partján található az 1962 és 1965 között helyreállított népi építészeti, egyben ipari műemlék. A turisztikai reklámok kedvenc témája a festői megjelenésű, ma is működőképes, három alul csapott kerekes malomház, előterében zúgó zsilipjével, a gyaloghíddal és az uszadékot felfogó úgynevezett szivárványkarókkal. Bár a teljesen fából készült építmény XIX. századi, egy 1315-ben kelt iratban már szerepel valamelyik őse ugyanezen a helyen. Jóval később, 1773 márciusában a császári helytartótanács által kiküldött bizottság több mint negyven oldal- és fenékgátakon forgó malmot írt össze a Túr folyón. Ez az egy maradt közülük, az idelátogatók örömére.
A Fehérgyarmattól 12 kilométerre keletre fekvő, hétszáz lakosú Túristvándi másik látnivalója a falu közepén álló református templom. A település 1181 és 1288 között tűnik fel oklevélben mint a Szente-Mágócs nemzetség birtoka. Később a Kölcsey és Kende családok voltak a falu urai, amelynek neve egy 1344. évi iratban „Istfandi” formában szerepel. Ebben az időben már volt egy kápolna a földesúri kúria mellett, azonban nem a középkori templom helyén. A műemlék felújítását előkészítő régészeti kutatás során nem kerültek elő a gótikus épületnél korábbi fal- vagy alapozásmaradványok, eszerint előzmény nélkül, tisztán csúcsíves stílusban épült a túristvándi templom Szent István király tiszteletére. Formajegyei az 1400-as évek első harmadára-felére datálják a torony nélküli, egyterű templom elkészültét, amelynek a hajónál alig keskenyebb szentélye a nyolcszög három oldalával záródik. Gótikus kőboltozatára csupán a támpillérek emlékeztetnek, mert az 1700-as évek közepén a faluban pusztító tűzvészkor beomlott, majd a helyébe festett, kazettás deszkamennyezetet készítettek – már a templomot használatba vevő reformátusok. Táblájának felirata szerint 1778-ban Jármy uraság engedélyével megújították. A népies barokk jellegű, két oszlopon nyugvó fakarzat 1811 óta áll a helyén.
A középkori részletek közül épségben megmaradt a faragott, élszedéses kváderkövekből emelt diadalív, amelynek vállainál az úgynevezett lettnert – a golgota szoborcsoportját egybefogó faépítményt – tartó keresztgerenda fészkei láthatók. Ugyancsak a XV. századból valók a déli homlokzat kőkeretes, egyszerű mérműves ablakai, valamint a gazdagon díszített, kettős bélletű, körte- és pálcatagos, csúcsíves kapuzat. Ez utóbbi nem az eredeti helyén látható, ugyanis 1869-ben emelték a falazott tornyot a nyugati homlokzat elé, és ebbe falazták be a középkori bejárat kőkeretét. (Az addig szolgált öreg, zsindelyborítású, gerendákból ácsolt harangtornyot szétbontották, raktárban őrizték, majd a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeumban állították fel újra.) A templom múlt században megkezdett renoválása során tisztázódtak az építkezés és az átalakítások periódusai. Az északi sekrestye mellett megtalálták a régi osszáriumot – amelybe a középkori temető sírjaiból kihantolt csontokat helyezték át –, s feltárult a padlózat alól egy valamikori kegyuraság nyughelye. A címeres pecsétgyűrűje alapján kölcsei Kende Andrással azonosítható férfiút fémszállal hímzett ruhában, kettétört szablyával tették sírba.
Túristvándiban 1991-ben kezdődött a műemlék templom felújítása. Az 1998. évi Műemléki Szemle jelentése szerint akkor az épület belső burkolása folyt. Tizenhat esztendő múltán még mindig tart a renoválás. Az 1400-as években egy ekkora, egységes terv alapján készült kőtemplomot legfeljebb három–öt év alatt megépítettek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.