Falusi szállást kerestem Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, a román határ közelében, és Jánkmajtison egy olcsó, „két napraforgós” kastélyszállóra bukkantam. A Katinka vendégház, azaz a Válly-kastély 1740 körül klasszicista stílusban épült, és 1870-ben eklektikus részletekkel gazdagodott, a középső homlokzati része emeletes lett.
Jánkmajtis fejlődését a Szatmárnémetibe vezető kereskedelmi út segítette. Első földesura a Majtissy család volt, a XVII. század második felében a Vay család kezébe került. A XIX. században a Vállyi família szerezte meg.
A kastélyt Válly Lajos építtette, átépítését pedig fia, János végezte. Vállyi János (1826–1896) ügyvéd volt, a szabadságharc alatt nemzetőr százados az erdélyi hadjáratban, 1848-tól Szatmár aljegyzője, 1860-ban főjegyzője, 1861-ben határozati párti képviselő, 1865–78 között függetlenségi képviselő, és a tiszántúli református egyházkerület főgondnoka. Életének több szakaszában nagy birtokán gazdálkodott, s félrevonulva élt Jánkmajtison.
A kastély az elmúlt rendszerben a helyi termelőszövetkezet tulajdonában volt, benne irodákat helyeztek el, a hatalmas, boltíves pincében pedig asztalosüzem működött. Évekkel ezelőtt került a Kávássy család tulajdonába, akik turisztikai célra hasznosítják. Az internetes ajánlat szerint a Válly-kastélyban gróf lehet a vendég, és terülj-terülj asztalkám vár rá…
Este érkeztem. Kávássy Katalin tulajdonos töltött káposztával és kétfajta pálinkával fogadott. Meg kellett kóstolni a szilvát és az almát is. A hallból kialakított százötven négyzetméteres szobában ágyaztak meg nekem. Régi bútorok között hatalmas ingaóra a fejem felett, a belmagasság öt méter is lehet talán. Elfér itt egy asztal nyolc székkel, egy pihenősarok, egy fésülködőasztal és egy cserépkályha is. Televízió és hűtő szolgálja a kényelmemet, ez utóbbiban a pálinkák, arra az esetre ha kísértettel találkoznék, vagy ha megelőzésképpen nem akarok tőlük megijedni.
Megtekintek más, egyszerűbben (nem antik bútorokkal) berendezett szobákat is. Azok apartmanszerűek, konyhájuk van, de a fürdőszoba mindenütt a folyosón található. A hatalmas kőlépcső kovácsoltvas korlátjai foghíjasak, a tsz-világban kitörögették őket, mert a bútorcipelés közben akadályozták a lépcsőn haladást. A tulajdonosoknak még nem sikerült a barbár korszak nyomait eltüntetni, s mindent pótolni. A jelentős belső átalakítás is hátravan még. De addig is falusi turizmusra jellemző áron szállhat meg itt a vándor, s szokatlan környezetben töltheti idejét. Reggel, ahogy a négy méter magas spalettát kinyitom, gyönyörködöm a kert ezer almafájában. A kastély télen-nyáron üzemel, de aki „gróféletre” vágyik az egyetlen antik szobában, nem árt, ha idejében foglal.
Információ. A szállás ára a kis kastélyban, azaz a Katinka vendégházban fejenként 2500 forint egy éjszakára, hároméves korig ingyenes, 12 éves korig pedig fél árat kell fizetni. A közelben kenuzni lehet a Túron és a Tiszán, de kirándulhatunk a túristvándi vízimalomhoz, vagy a tarpai szárazmalomhoz. Tiszacsécsén meglátogatható Móricz Zsigmond szülőháza, Szatmárcsekén pedig megtaláljuk Kölcsey Ferenc síremlékét.
Magyarellenes üzenetek és gyújtogatás Kárpátalján
