Környezetkárosítás bűncselekménye és a hulladékgazdálkodás rendjének megsértése miatt vonhatják felelősségre azon személyeket, akik közreműködtek a csömöri bányagödör feltöltésében – derül ki az eddigi adatokból. Információink szerint a gödöllői rendőrkapitányság hétfőn az iratok, az adatok beszerzését rendelte el, hogy tisztázza az ügy körülményeit.
Lövei Ágnes, a Pest Megyei Főügyészség csoportvezető ügyésze lapunk érdeklődésére elmondta: a rendőrség a bizonyítékok kiegészítése után, tizenöt napon belül dönti el, elrendeli-e az ügyben a nyomozást. Az ügyész közlése szerint a legfőbb ügyész minden hasonló ügyre érvényes utasítása alapján az ügyészség kiemelten kezeli a környezetkárosító eseményeket. Tájékozódik arról, hogy a hatóságok levonják-e a jogellenes magatartások büntető-, polgári és közigazgatási jogi konzekvenciáit.
Úgy tudjuk, a környezetvédelmi tárca és a földművelésügyi minisztérium egyeztetéseket folytat, hiszen a felügyeletük alá tartozó hatóságok (köztük a környezetvédelmi felügyelőség és a földhivatal) tevékenységét is vizsgálni kell. A település külterületén található, 0,68 hektár nagyságú terület ugyanis egy budapesti lakos tulajdona. Azt művelés alól kivett anyaggödörként tüntette fel az ingatlan-nyilvántartás. A föld gazdája ez év tavaszán a helyi polgármesteri hivatalhoz fordult: engedélyezzék neki a terület feltöltését. Az építésügyi hatóság azonban hatáskörének hiányát állapította meg, a tulajdonos ezután fordult kérelmével a földhivatalhoz. Itt június 21-én úgy döntöttek: jóváhagyják, hogy a tulajdonos a bányagödröt megszüntesse, a területet rekultiválja, s legelő művelési ágú ingatlant alakítson ki.
Mint a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség határozatában megállapította: a területre a feltöltéshez szükségesnél jóval több anyagot szállítottak. S abban jórészt építési törmelék, hulladék anyag szerepel, noha kizárólag kő, kavics és homok lenne használható erre a célra. Magyarán a kérelmezett rekultiváció helyett törmeléktemető létesült Csömörön, s a szennyező anyagok ilyen elhelyezése milliárdos haszonhoz juttathatja az abban részt vevőket.
A környezetvédelmi hatóság leállította a szállítást, ám döntését a vállalkozók figyelmen kívül hagyták. Úgy tudjuk, a környezetvédelmi hatóság augusztus 27-ig adott módot arra, hogy a földtulajdonos és a szállításban részt vevők tanulmányozzák az eljárás, a tényfeltárás eddigi adatait, és azokra észrevételt tegyenek. A jogszabály alapján vélelmezhető, hogy a zöldhatóság ezután nagy összegű bírságot szab ki.
Orbán Viktor: Lázadás indul! + fotók
