Bajban a vállalkozások

Dékány Lóránt
2007. 08. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Visszaesett a kis- és középvállalkozások (kkv) termelése az év második negyedében – áll a Volksbank Magyarország Zrt. és az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáselemzési Intézet tegnap publikált közös felmérésében. A termelés visszaesését a tanulmány a belföldi kereslet csökkenésével indokolja. A 302 fős mintán alapuló kutatás szerint a kkv-k egyfelől a termelés további visszaesésére számítanak, s az év eleji üzleti helyzetnél is borúsabban ítélik meg kilátásaikat, másrészt viszont enyhe optimizmus mutatkozik a létszám és a kapacitások javuló kihasználása, valamint a jövedelmezőség kapcsán. A magasabb jövedelmet a vállalatok zöme nem áremeléssel, hanem hatékonyságjavulással kívánja elérni.
A megkérdezettek 45 százaléka nem kíván változtatni árain, 28 százalékuk az inflációnak megfelelő áremelést hajtana végre, 20 százalékuk pedig az infláció alatt emelne. A drágítást kilátásba helyezők többsége egyébként a szolgáltatási szektorból került ki. A visszaesés mellett a vállalkozások legnagyobb gondként továbbra is az adminisztrációs terhekre tekintenek. Ezek időigénye a tapasztalatok szerint tovább nőtt: míg tavaly havonta átlagosan 51 órát vett igénybe ez az elfoglaltság, addig idén 14 órával többet, 65-öt. A legnagyobb ilyen jellegű tehernek a cégek a kötelező statisztikaiadat-szolgáltatást tartják, ám hasonló az említési arány a munkabérekhez kapcsolódó járulékok fizetése, illetve annak dokumentálása, és a mérleg készítése esetén is. A tanulmány szerint a kkv-k konjunktúraindexe a 2006. októberi szintre esett vissza.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.