Benazir Bhutto visszatérhet

Pervez Musarraf pakisztáni államfő kész lemondani vezérkari tisztségéről – jelenthette be nem kevés elégtétellel Benazir Bhutto egykori miniszterelnök, előkészítendő visszatérését több mint tízévnyi száműzetés után.

Ágoston Zoltán
2007. 08. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pakisztánban alkotmánymódosításra van szükség Benazir Bhutto száműzött kormányfő visszatéréséhez, de Pervez Musarraf elnök többhavi tárgyalássorozat után most már erre is hajlandónak tűnik. A Londonból nyilatkozó Bhutto elmondta, körvonalazódó megállapodás szerint visszatérését követően Musarraf elhagyja a vezérkart, és – ha megválasztják – kitölt még egy elnöki ciklust, míg ő miniszterelnök-jelöltként indul a választásokon. Még vita tárgya közöttük azonban, hogy melyik történjék előbb. Musarraf nyilvánvalóan nem szívesen kockáztatja meg, hogy az előreláthatólag januárban felálló új parlament előtt mérettesse meg magát, hanem szeretné minél előbb biztosíttatni helyét a jelenlegi törvényhozással. Ezenkívül már csak a parlament és az elnöki palota közötti hatalommegosztási kérdéseken múlik a végső egyezség.
Szakértők szerint Musarraf maga idézte elő valószínű végzetét. Döntő hibának bizonyult ugyanis az a kísérlete, hogy elmozdítsa a hatalomból Iftikár Csaudri legfelsőbb bírósági elnököt, amivel gyakorlatilag saját fejét kínálta tálcán az ellenzéknek és a kormányzattal elégedetlen néptömegeknek. A főbíró meghallgatásai országszerte a mellette való szimpátiatüntetésekbe torkolltak. Amikor a korábban általa irányított testület végül visszahelyezte hivatalába, egyik első döntéseként engedélyezte, hogy Navaz Sarif puccsal elűzött utolsó miniszterelnök visszatérjen az országba.
A hatalomból 1996-ban eltávolított Bhutto és alakulata, a Pakisztáni Néppárt (PPP) most joggal érezheti nyeregben magát. Manszúr Ahmed helyettes pártelnök magabiztosan jelentette ki, hogy a volt miniszterelnök segítő karja nélkül Musarraf nem élheti túl a jelenlegi krízist. Nem mellékesen azonban maga Bhutto is hazárdjátékot űz. A politikus asszony apját 1979-ben épp a hadsereg végezte ki. Amikor 1988-ban – először az iszlám országok történetében – nőként kormányfő lett, a People Magazine a világ ötven legszebb embere közé választotta. Alig két évvel később korrupció vádja miatt távoznia kellett, majd három évvel azután, hogy 1993-ban újra hatalomra került, ugyancsak emiatt kényszerült száműzetésbe. Ő és férje, a vesztegetési ügyek miatt csak „Mr. 10 százaléknak” becézett Ali Azif Zardari ellen tavaly az Interpol is letartóztatási parancsot adott ki.
Washington így valószínűleg tizenkilencre kért lapot azzal, hogy a számára legkedvezőbb végkifejlet reményében síkraszállt Bhutto mellett. Bár az exkormányfő nyíltan azzal kérkedik, hogy ő élvezi az Egyesült Államok feltétlen támogatását, a Fehér Ház szándékosan kimaradt a Bhutto és Musarraf közötti közvetítésből. Robert Oakley volt nagykövet ezzel kapcsolatban arra emlékeztetett, hogy míg Washington rokonszenvindexe a mélyponton van, Oszama bin Ladené szárnyal Pakisztánban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.