Nem kapott konkrét béremelési ajánlatot tegnap reggel tíz óráig a Városi Tömegközlekedési Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége (VTDSZSZ), ezért a korábbi közlésének megfelelően bejelentette: szeptember 4-én üzemkezdettől délután egy óráig sztrájkol. Ez azt jelenti, hogy az iskolakezdést követő keddi napon teljesen megbénulhat a főváros tömegközlekedése. A munkabeszüntetésben várhatóan a társaság dolgozóinak kétharmada vesz részt, mert ennyien tagjai a VTDSZSZ-nek. A szakszervezet szerint a 47 napja tartó bértárgyalás során végig jelezték tárgyalási szándékukat, és kérték az egyeztetések sűrítését, „amelyet a menedzsment folyamatosan szabotált”. Amennyiben a szeptember 4-i sztrájk eredménytelen lesz, egy héttel későbbre újabb munkabeszüntetést hirdetnek, ez viszont addig tart majd, míg létre nem jön a bérmegállapodás. A társaságnál működő másik három szakszervezet kedden dönt arról, csatlakoznak-e a munkabeszüntetéshez.
A BKV vezetése értetlenül áll a sztrájkfelhívás előtt, s továbbra is megegyezésre törekszik. A menedzsment fenntartja ajánlatát, hogy az első fél évre szóló bérmegállapodásban rögzített, átlagosan havi 15 ezer forint bérfejlesztést a második fél évre is garantálja, ami hétszázalékos emelést jelent. Ennél többet a cég nem tud adni, szerintük minden további béremelési igény a meglévő szociális juttatások terhére valósítható meg.
Persze meglehet, hogy a menedzsmentnek nem is kell komolyan aggódnia, hiszen az elmúlt években valamennyi sztrájkfelhívást feltűnő módon az utolsó pillanatban visszavonták a szakszervezetek. Így tettek a közszféra, a vasutasok vagy éppen a BKV-dolgozók érdekképviseletei is, akik 1993-ban sztrájkoltak utoljára.
A vasárnap legyen pihenőnap. Alkotmánybírósághoz fordul, illetve társadalmi összefogást kezdeményez a Munkástanácsok Országos Szövetsége és a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezete annak érdekében, hogy a vasárnap általános pihenőnap legyen. Álláspontjuk szerint az emberek alapvető jogait sérti a profitérdekből elrendelt vasárnapi munka. A kezdeményezést a KDNP is támogatja, ősszel a munka törvénykönyve és a kereskedelmi törvény módosítását kezdeményezi az ügyben.
Dömötör Csaba: Nyárközepi jótanácsok Magyar Péternek
