Brigádpuszi

Lőcsei Gabriella
2007. 08. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Állami Díjat kapott 1970. április elsején a Budapesti Harisnyagyár Felszabadulás brigádja. Maguk a kitüntetettek, a formázóműhely elviselhetetlen hőségében, egészségtelen munkakörülmények között robotoló asszonyok sem igen tudták, hogy miért. A Puszi Kádár Jánosnak – Munkásnők élete a Kádár-korszakban mikrotörténeti megközelítésben című kiadvány ifjú szerzője, Tóth Eszter Zsófia vagy harminc év távlatából, komoly társadalomtudományi tanulmányban próbálta megadni a fejenként húszezer forinttal, pár örömteli pillanattal és a későbbiekben seregnyi munkahelyi hátránnyal járó elismerés magyarázatát. Almási Tamás 2001-es munkájának, a Kitüntetetten című dokumentumfilmnek a sikere is bátorította, s bár a filmet valószínűleg nem is látta – különben nem osztotta volna ki a Magyar Nemzet kritikusát olyasmiért, ami a zalaegerszegi ruhagyár szocialista varróbrigádjának az 1978-as Kossuth-díjával foglalkozó Kitüntetetten című produkciónak a tartópillére –, gyakran hivatkozik rá. Nem baj, legalább rákényszeríti az olvasót, hogy a mozgóképes és a nyomtatásban közreadott szociológia hatóerejét összevesse. A viszonyításból most, hogy Almási Tamás filmjét sehol sem látni, a Napvilág Kiadó 2007-es kiadványát viszont bárki a kezébe veheti, s kedvére elemezgetheti, Tóth Eszter Zsófia bulvárosan figyelemfelhívó főcímmel megfejelt írása kerül ki győztesen.
Az átlagolvasót, akinek csak a nyilvánvaló tévedések „szúrják” a szemét, egyébként is elbűvöli az az empátia, az a tapintatos, ám mégis roppant alapos és körültekintő vizsgálódási módszer, amelylyel a tanulmányíró az egykori harisnyagyári munkásnőket és hozzátartozóikat életüknek a nevezetes kitüntetés előtti és utáni szakaszáról kérdezi. S persze az 1999 és 2004 között folytatott kutatómunka csattanója is magnetizálja az embert, a szerző által elegánsan és nem a slusszpoénoknak manapság kijáró hivalkodással tálalt dokumentum, hogy tudniillik az Állami Díj Bizottsághoz beterjesztett kitüntetési javaslathoz mellékeltek egy levelet, amely azt tanúsította, hogy Kádár János személyesen és kiemelten foglalkozott a Budapesti Harisnyagyár Felszabadulás brigádjával. Egyszer, 1967-ben meghívta őket a pártközpontban levő irodájába, másszor pedig, 1968. október 24-én ő is ellátogatott hozzájuk Óbudára. A személyes találkozásokat „komoly” levelezés előzte meg, a brigád nevében Mária, a leleményes brigádvezető írt rendszeresen a főtitkárnak. Az üzemi pártbizottság azonban gondoskodott róla, hogy a fontoskodó elvtársnő ne legyen ott a nagy találkozáson, al-dunai jutalomutazással ajándékozták meg, amikor hírül vették, hogy a „sajnálatos csehszlovákiai események” után a hazai s a nemzetközi nyilvánosság elől fél évre elrejtőző Kádár János közszerepléseit a harisnyagyárban kezdi. A puszilkodást azonban még az éber pártvezetőség sem tudta megakadályozni, P. I.-né bizony, aki 1957. május elseje óta készült erre az akcióra – a korabeli iratok tanúsítják –, összecsókolta Kádárt a harisnyagyárban. Arról nem maradtak fenn írásos dokumentumok, hogy tetszett-e a főtitkárnak ez a fogadtatás, de másfél év múltán Állami Díjat kaptak a harisnyagyári brigádtagok. Mindenki tudta, hogy nem rendkívüli egyéni teljesítményükért tüntették ki őket. Brigád nélkül ezek a nők, írta róluk a Magyar Hírlap, szürke kis verebek. Hanem kitűntek – valami indoklásféle kellett az állami elismerés mellé –, mert „részt vettek a politikai jellegű szocialista brigádmozgalomban”. Mert „a szocialista brigád a közösség ereje”.
Az Állami Díj után az egészségtelen munkakörülmények hatására gyakran betegeskedő s korán öregedő asszonyok élete mit sem változott. Kollégáik irigyelték őket, jutalmat soha többé nem adtak nekik, a kötelező jubileumi pénzeket is csak sok hercehurca után kapták kézhez. Agyondicsért közösségi összetartásuknak is hamar vége lett. A kitüntetéssel járó pénzen tartós fogyasztási cikkeket vásároltak, ki Trabantot, ki varrógépet. Amikor Tóth Eszter Zsófia felkereste őket, a Trabanttal az unokájuk furikázott, és még – úgy-ahogy – működött a varrógép is. A szóra bírt asszonyok pedig – a szocialista retorika fordulataival – arról beszéltek, hogy mi mindennel járt az állampárttal kötött mindennapos, kénytelen egyezségük. A személyi kultusz kifejezést – a Napvilág kiadványa szerint – egyszer sem használták, ez a fogalom a kádári időkben kiment a divatból. Pedig ha volt olyan társadalmi csoportja a munkásállamnak, amelyik még a bőrén is érezte a személyi kultusz finomított változatait, az olyan kiszolgáltatottak, mint amilyenek a harisnyagyári asszonyok is voltak, érdekes történeteket mesélhettek volna róla. Csókkal, csók nélkül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.