Heves szócsata alakult ki a jobboldali vezetésű Baranya megyei önkormányzat és a szocialista párt helyi elöljárói között a pécsi tüdőszanatórium tervezett eladása kapcsán. Az MSZP baranyai elnöke, Tasnádi Péter nyilatkozatában arcátlanságnak nevezte, hogy míg tavaly éppen a megyei önkormányzat akkor ellenzékben lévő fideszes képviselői tiltakoztak az intézmény értékesítése ellen, most áruba bocsátanák ugyanazt az ingatlant.
Bár a megyei közgyűlés alelnöke, Horváth Zoltán valóban a kórházi adósságkezelés egyik lehetőségeként vázolta fel a szanatórium eladását, Hargitai János elnök később határozottan cáfolta, hogy ezt terveznék. A fideszes politikus azt mondta, mindez csak gondolatkísérlet volt, döntés nem született az értékesítésről. Az elnök azt is hozzátette: a megyei kórház racionális gazdálkodásának érdekében egyes ellátásokat valóban egy-egy telephelyen kell megoldaniuk, ám mindezt csak a pécsi integrált – az egyetem, a város és a megye együttműködésével létrejövő – egészségügyi rendszer kialakításán keresztül tartja elképzelhetőnek.
Az egyesített, az ellátási párhuzamosságokat is felszámoló integrációra nemcsak a közel másfél milliárdos – havonta nyolcvanmillióval emelkedő – kinnlevősége miatt lenne égetően szüksége a megyei kórháznak, hanem azért is, mert kétszázhetven krónikus ágyának mindössze negyven százaléka kihasznált. Óvatos becslések szerint azonban a költöztetés, illetve az integráció több tíz milliárdot emésztene fel, az erre a célra szolgáló források pedig az elmúlt időszakban jócskán megcsappantak: a kezdeteknél még hetvenmilliárdról beszéltek, majd annak feléről, végül az erre szánt keret tizenkétmilliárdra apadt.
Ráadásul egészen a közelmúltig úgy volt, hogy a klinikai városokban székelő megyei gyógyító intézmények e finanszírozás tekintetben is hátrányt szenvednek. Az elnök szerint viszont most úgy tűnik, az egészségügyi tárca is belátta, az integrációhoz további forrásokra van szükség, s nyolcmilliárddal megtoldotta a pályázati keretet – ez azonban, véli, még így is nagyon kevés.
A megyei kórház hiányát viszont a kialakult körülmények között is kezelni kell. Hargitai János úgy látja, hogy az eladósodott kórházak adósságának rendezése állami feladat lenne, de – látva a kormányzat szándékait – erre szerinte a „jobb időig” várniuk kell. Addig pedig válságkezelésre rendezkednek be, megtartják a vagyont, s banki források segítségével szeretnék átvészelni a jelenlegi időszakot.
Nagy-Britannia csatlakozik az Oroszország elleni szankciókhoz
