Eladó az ország, akciósan

Balavány György
2007. 08. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Augusztus 20-án, az államalapítás ünnepén a köztársasági elnök – nahát! – az államról beszélt. De nem a közismert dogmákat sorolta, tehát hogy az állam rossz gazda, bürokratikus, drága és nehézkes, így aztán vissza kell bontani, karcsúsítani, s legfőképp kiűzni a piacról, mint a hitgyülisek szokták egymásból az ördögöt – nem, sőt kinyilvánította, hogy szerinte a bajok forrása épp az állam szerepének ilyetén leértékelése. „A nemzet egysége megkívánja azoknak az alapvető intézményeknek és elveknek a fenntartását, az azokban való egyetértést, amelyeket alkotmányunk tartalmaz” – mondta, s ez a gondolat épp ellenkezője annak, amit az SZDSZ–MSZP-kormány, vagyis a neoliberális hatalom hívei hangoztatni szoktak.
Az államot leértékelő szabad versenyes (liberális) kapitalizmus eszméje csaknem háromszáz éves dicstelen múltra tekint vissza, és szorosan összefügg mindazzal a pusztulással, ami a modern világban végbement. Legnagyobb tombolása a XIX. század második felétől a XX. század harmincas éveiig tehető; ekkor, mivel kudarca nyilvánvalóvá lett, fel kellett adnia hídfőállásait. Az állami szabályozást megszüntető globális gazdaság rendszeres globális válságokat okoz, s ezek közül a legsúlyosabb a nagy gazdasági világválság volt, mely az 1929-es „fekete péntekkel” kezdődött. Azon a napon a New York-i tőzsde összeomlott, s az alkuszok tucatjával vetették ki magukat a Wall Street-i palota ablakaiból – ami persze nem volt számottevő veszteség ahhoz képest, hogy rövidesen országok tucatjai mentek tönkre, s emberek tízmilliói pusztultak éhen. E borzalomnak csak a John Maynard Keynes által javasolt új gazdaságpolitika vetett véget, amelynek lényege az volt, hogy az állam avatkozzon már be végre a gazdaságba: vonja ellenőrzése alá a stratégiai ágazatokat, beruházásokkal növelje a keresletet, és fékezze meg a nemzeti valuta elértéktelenedését. A világ vezető államai ennek nyomán megerősödtek, és hatékonyabbá váltak – tartós növekedés, közel teljes foglalkoztatás és szociális biztonság vált rájuk jellemzővé. Mindez azonban csupán addig tartott, míg a két chicagói közgazdász, Milton Friedman és August Hayek által fölélesztett elmélet – amely egyszer már tönkretette a világot – újra pusztító útjára indult neoliberalizmus néven. A neoliberalizmus (angolszász területen neokonzervativizmus) korunk ordas eszméje, amely a szabadság jelszava mögött a pénztőke globális uralmát valósítja meg. Alapítványokon, elképesztő hatalommal bíró nemzetközi bankokon és kereskedelmi szervezeteken (pl. Világbank, WTO), valamint megvásárolt politikusokon át fejti ki hatását, s eddig a legteljesebben Augusto Pinochet – Amerikából pénzelt – fasiszta diktatúrájában bontakozott ki. Az államot és a közszférát lebontja, a nemzeti gazdaságot leárazza és kifosztja. Fontos ismertetőjegye a megszorítás, vagyis az árak és közterhek emelése, a szociális háló elszaggatása, a közszolgáltatások fizetőssé tétele, azt hangoztatva, hogy a költségvetési hiány miatt nincs más lehetőség. Ezzel persze együtt jár a munka- és megélhetés nélküliek számának növelése, valamint a lakosság eladósítása. A munkanélküliséggel küzdő, eladósodott országokat kifejezetten szereti a nagytőke, mert ott az emberek olcsón és csöndben dolgoznak.
Az állam persze valóban rossz gazda, amennyiben elkótyavetyéli, magánkezekbe és magánzsebekbe juttatja a nemzeti vagyont. Ám számos példa mutatja, hogy az állam kitűnő gazda is lehetne, ha e vagyont polgárai javára kamatoztatná. „Ma, a globalizált gazdaság korában az állam központi erejére, magas szakképzettségére és korrupciómentességére van szükség” – állítja Sólyom. Még csak az kellene, feleli a nagytőkés, aki politikai ügynökein keresztül „új és új dealeket” (üzleteket) akar kötni a fizetésével folyton elégedetlen döntéshozói réteggel; lásd az őszödi Gyurcsány-beszéd vonatkozó paszszusait. A nagytőkés gyönge államban és megvehető politikusokban érdekelt. Tavaly október 24-én, a kormány elleni tiltakozás leverése után egy nappal Lendvai Ildikó azt nyilatkozta a Nap-keltének: befolyásos üzleti körök Gyurcsány Ferencben gondolkoznak. Tehát azon a véres éjszakán megcsörrentek bizonyos telefonok. Megérkezett a nagytőkések üzenete, gyorsan, pontosan, mint megannyi gumilövedék: Gyurcsány maradjon. És maradt. Úton vagyunk Chilébe. Sólyom helyesen fogalmazott: „a gyenge, korrupt állam és a rabló piac egymás párjai”.
A neoliberális hatalom nem képes elviselni a nemzeti egység gondolatát, sőt minden öntudatos közösséget fel akar számolni, hiszen tudja: a magányos emberek tömegeit könnyű befolyásolni. E hatalom sohasem fogja a magyar adófizetők pénzét közigazgatásra és állami intézményekre fordítani, mert akkor nem lenne miből finanszíroznia külföldi befektetők adókedvezményeit, sem a külföldi bankokba ömlő uzsorakamatot, sem a beruházásokat, amelyek célja – bármekkora és társadalmi és környezeti pusztítás árán – luxus-infrastruktúrát biztosítani a honi lakosság kizsákmányolásához. Állami beavatkozástól mentes piac amúgy nem létezik, e dogma eredendően hamis. A neoliberálisok csak azoktól a versenyszabályzó intézkedésektől irtóznak, amelyekkel az állam saját polgárainak juttatna előnyöket; miközben azonban szabadpiacról beszélnek, trükkök százaival avatkoznak be a gazdasági folyamatokba, hogy minél több forrást irányítsanak megbízóikhoz.
Jó, hogy az államfő az állam védelmére kelt. Azonban csalódást is okozott. „A rendszerváltás utáni politika nagy bűne, hogy bevezette a politikai riválissal szembeni félelemkeltés módszerét. Ha a politikai ellenfelet az abszolút rosszá nagyítják fel, akitől félni kell, az ugyan összetarthatja a saját tábort, de mérhetetlenül rombolja a közös alapokat. Mivé lesznek a társadalmat összetartó normák, ha az ellenség legyőzésére minden eszközt, bármekkora árat megengedettnek tartanak? Nem bomlasztja-e a társadalom alapszövetét az általános bizalmatlanság?” A beszéd e részlete olyan, mintha az olaszliszkai vérengzés perceiben megjelent volna egy hatósági személy, békés megoldásra szólítva a feleket. Kár a rendszerváltozás utáni politika bűnéről beszélni ahelyett, hogy megneveznénk a felelősöket. Aki szétosztja a felelősséget, az fölmenti a bűnöst, s megvádolja az ártatlanokat is. A társadalmat összetartó normákat, az alapszövetet nem a kormány elleni – mégoly erőteljes – tiltakozás veszélyezteti, hanem maga a kormány, amely persze nem „abszolút rossz”, nem maga az ördög, csupán annak egyik eszköze. A neoliberálisokkal szembeni bizalmatlanság a lehető legtermészetesebb. Nem egyezkedni kell velük, hanem értésükre kell adni, hogy az államellenes tevékenység büntetendő; valamint, ha még egyszer a fegyverhez nyúlnak a nép ellen, amelyből (s amely ellen) vétettek, a kezük le lesz törve.
Egy olyan kicsiny, fejlődő ország, mint a miénk, a transznacionális cégekkel és bankokkal nem tud versenyezni. Évente több tízezer magyar vállalkozás megy tönkre, míg a neoliberális kufárok kiárusítják a hazát. Ülnek a piacon, és így kiabálnak: „Eladó a társadalom egysége és egészsége, eladó a gyerekek jövője, eladó a remény, az igaz szó és a becsület, eladó a magyarok lába alól a föld! Eladó a menyasszony, a vőlegény, a násznép, megvehető az egész ország, leárazva és akciósan!”
Nem az államot kell kiűzni a piacról, hanem fordítva. Ha eljön az ideje, el kell zavarni a kufárokat, ahogy Jézus kiűzte őket a templom udvaráról. Nem tárgyalt velük, korbácsot csinált az övéből, és adj neki. Ámen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.