A Topolánek-kabinet által beterjesztett reformcsomag sikere vagy kudarca a jobbközép koalíció és a baloldali – szociáldemokrata és kommunista – ellenzék közti erőviszonyok újabb próbatételét is jelenti. Az alsóházban a vitát tegnap félbeszakították, és jövő keddig elhalasztották, amikor sor kerülhet az egész reformtervezetről való szavazásra.
A reformintézkedések tervezete tartalmaz közös vonásokat a magyarországi megszorító intézkedésekkel. A jövő évben például Csehországban is bevezetnék a vizit- és receptdíjat. 2008-ban 15, 2009-től 12,5 százalékos lenne a személyi jövedelemadó, amelyet azonban az úgynevezett szuperbruttó jövedelemből (tehát a bérhez hozzászámított társadalom- és betegbiztosítás összegéből) kell az adófizetőknek fedezni. Átrendezik a táppénzjogosultság rendszerét, megszüntetik az általános iskolák első osztályos tanulóinak eddig járó 1500 koronás egyszeri támogatást, amelyet a családi pótlékban kompenzálnának. Egyebek közt megszűnne az eddigi ötezer koronás temetkezésiköltség-támogatás is. A szülők gyermekük születésekor az eddigiekhez képest néhány ezer koronával kevesebb támogatást kapnának. A reformintézkedések némileg enyhítenék a vállalatok adóterheit. Jövőre 21, 2009-re 20, 2010-re 19 százalékra csökkenne a cégek adókulcsa.
A polgári demokraták (ODS) reformtervezet végleges szövegének kidolgozását a koalíción belül is éles viták kísérték. Amíg több kompromisszum árán az ODS megnyerte a „rebellis” Vlastimil Tlusty expénzügyminiszter támogatását, Ludvík Hovorka kereszténydemokrata–néppárti honatya, mivel módosító javaslatait a koalíciós partnerek nem fogadták el, jelezte, hogy a végső szavazáskor nemmel fog voksolni. De – mint egy évvel ezelőtt, a bizalmi szavazáskor – az ODS vezetői most is megnyerték ügyüknek a szociáldemokrata pártból kiszakadt két képviselőt, s így megvan a lehetősége annak, hogy az államháztartási törvény módosítása sikerrel jár. Mirek Topolánek kormányfő az esetleges ingatag koalíciós képviselőkhöz és az ellenzékhez szólva azzal érvelt, ha a képviselőház elvetné a kormány reformcsomagját, akkor két éven belül összedőlne a cseh államháztartás. Topolánek a tervezet bukása esetére kilátásba helyezte lemondását is.
Az ellenzék a reformok elvetését illetően hajthatatlannak mutatkozott. Jirí Paroubek szociáldemokrata pártelnök például az egységes adókulcs bevezetését a szolidaritás elve elleni támadásnak, a gazdagoknak kedvező s a szegényebb rétegeket sújtó lépésnek, a csomagot pedig a kabinet amatőr improvizációjának minősítette.
A képviselőházban figyelmeztető mementóként utalás hangzott el a magyarországi eladósodásra. A cseh miniszterelnök rámutatott: a magyar hiány jelenleg kétszerese a csehnek, s Budapest azért kényszerült drámai intézkedésekre, mert nem rendezte időben az államháztartás hiányát. Petr Necas kormányfőhelyettes arról is szólt, hogy Magyarországon a reform a közepes és az alacsony jövedelműeket sújtja, amit Csehországnak mindenképp el kell kerülnie.
A jobbközép Topolánek-kabinet reformterveit a Median közvélemény-kutató intézet friss felmérései szerint a csehek 55 százaléka szükségesnek tartja.
Hungary FM: Brussels Bent on Sending Even More Money and Weapons to Ukraine
