Azonnali intézményi reformok lennének szükségesek ahhoz, hogy hazánk versenyképessége javuljon, és a gazdaság növekedése ismét felgyorsuljon – közölte Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke az Amerikai Kereskedelmi Kamara tegnapi rendezvényén. A jegybankelnök szerint felzárkózásunk gyorsítása érdekében mielőbb javítani kellene Magyarországon az üzleti környezetet is, mert ezen a téren eddig nem sok eredmény született. Hozzátette: hazánkban igen alacsony a foglalkoztatás, az élőmunkára rakódó terhek viszont a legmagasabbak közé tartoznak a 27 tagú EU-ban. Simor úgy vélte: az eddigi túlköltekezések tükrében a költségvetési hivatal felállítása igen fontos lenne, hiszen a testület hoszszú távon őrködne az alacsony államháztartási hiánycél megvalósításán. Ezzel kapcsolatban a jegybankelnök emlékeztetett: tavaly óriási szerencséje volt hazánknak, hiszen az államháztartás helyzete már fenntarthatatlan volt, az óriási mértékű deficit ellenére azonban a piac nem büntette meg az országot. Mint mondta, még egyszer nem fordulhat elő a 2006-os évhez hasonló helyzet, mert egy újabb alkalommal már nem leszünk ilyen szerencsések.
Az euró bevezetéséről szólva kifejtette: akár 2011–2012-ben is csatlakozni lehetne az euróövezethez, ez azonban áldozatokat követelne. Simor szerint a következő 6–12 hónapban az üzleti szférának és a társadalmi szereplőknek meg kellene vitatniuk a közös uniós valuta átvételnek lehetőségeit, ezt követően pedig ki lehetne jelölni az euróbevezetés céldátumát.
Átfogó intézkedéscsomagot sürgetett tegnap Szalay-Berzeviczy Attila, a Budapesti Értéktőzsde Zrt. (BÉT) elnöke is, aki a hazai intézményi befektetői találkozón tegnap azt javasolta: az adótörvények őszi tárgyalásánál a kormány vegye figyelembe a BÉT tőzsdeélénkítő javaslatait, amelyek többsége a jelenlegi adórendszer átalakítására vonatkozik. Hangsúlyozta: nem szabad hagyni a magyar tőkepiac kiüresedését, már csak azért sem, mert akkor még a jelenleginél is sérülékenyebbé válna a forint. Horváth Zsolt, a KBC Securities magyarországi vezérigazgatója úgy vélte, olyan lépésekre van szükség, amelyek javítanak az igen alacsony hazai befektetői kultúrán. Horváth szerint a lakossági megtakarítások hatékony gyarapítására vonatkozó intézkedéseket kellene kidolgozni, olyanokat, amelyek a pénzeket visszajuttatják a gazdaság vérkeringésébe.
Nagy-Britannia csatlakozik az Oroszország elleni szankciókhoz
