Fricska

Kő András
2007. 08. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Irak nemzeti tizenegye diadalmaskodott, miközben háborús állapotok uralkodnak az országban? – kérdezheti egy másik földrész szurkolója, és nem hisz a fülének. S ha a szurkoló azt is végiggondolja, hogy mely országokat utasított maga mögé az iraki gárda, akkor hökken meg igazán. Mindenekelőtt Japánt, amelynek legjobbjai az angol, az olasz és a holland bajnokságban játszanak, aztán Dél-Koreát, Kínát és Szaúd-Arábiát, amely ellen éppen a döntőben sikerült nyertesen elhagynia a pályát. (És még nem beszéltünk a mezőny többi csapatáról.) A 72. percben, egy szögletrúgás után döntött a jó ütemű, pontosan kapura küldött Junesz Mahmud-fejes.
A siker meglepő, de nem véletlen. Mióta az amerikaiak megszállták Irakot, a sportág vezetői Jordániában szervezik meg az edzőtáborozásokat. Megteremtették a békés körülményeket – a csapatot Jorvan Vieira személyében brazil szövetségi kapitány irányítja –, jóllehet, ami otthon zajlik, egyiküknek sem közömbös. Nem beszélve arról, hogy a csapat valamennyi játékosa elveszítette már rokonát vagy közeli barátját, s ez megnehezítette a játékra való koncentrálást. Közvetlenül a döntő mérkőzés után egyik sztár nyilatkozott a televízióban, és elmondta, hogy a napokban halt meg az édesanyja egy robbantásban, és ebben a lelkiállapotban kellett játszania. A fájdalom azonban erőt adott, és a győzelmet édesanyja emlékének ajánlotta. Európai ember számára nehezen felfogható ez az életfelfogás.
Idegen ország csapatai állomásoznak az országban, vétlen emberek naponta halnak meg – és mégis: első lesz a futballcsapat a térség legjelentősebb futballtornáján! Ebben a feszültséggel terhes közegben kézenfekvő, hogy a nép magán kívül ünnepli a sikert.
Jirí Cerny írja A futballról komolyan című esszékönyvében: „Századunk különös, de tipikus tünete, hogy a legspontánabb, legelfogultabb és legnagyobb közösség a labdarúgó- és általában a sportpályákon gyűlik össze. A labdarúgó-világbajnokság [vagy nagy tornák és kupák – a szerk.] idején a sport, mint valami járvány, mint valami fertőző láz, mindenkit elkap, még azokat is, akik más évszakokban védettek vagy közönyösek a sport e hatásával szemben… A sportban elért győzelmek nemzeti győzelmekké válnak, a vereség egyesek számára nemzeti csapásszámba megy.”
És valóban: az iraki futballcsapat győzelme eget verő nemzeti üggyé vált. Egy csapat hívei teljes mértékig azonosulnak a pályán küzdő tizenegy labdarúgóval, magukénak érzik kedvenceik hőstetteit. Hát még háborús légkörben! „Győztünk!” – mondhatta az iraki állampolgár. A többes szám első személy figyelemre méltó nyelvi fordulat. Mert ezeket a kijelentéseket olyan emberek teszik, akik a mérkőzés során a tribünön ültek vagy a televízió képernyője előtt, de a kilencvenedik percben ugyanazt az örömet érzik, mint azok, akik a pályán küzdöttek.
Emlékezhetünk: az angol válogatottat 90 éves otthoni veretlenségétől megfosztó magyar aranycsapat sikere után idehaza is azt mondták a szurkolók: „Győztünk! Megvertük Angliát!” Megkérdeztem Grosics Gyulát, az aranycsapat kapusát: nem for-dult-e elő, hogy magáért a játék öröméért futballoztak? A válasz így hangozott: „Nem. A küldetés nem engedte. Ma már más volna a helyzet, de akkor, abban a törvénytelen világban a válogatott futballmérkőzés az egyetlen esemény volt, amelynek során a szurkoló hihette, hogy 90 percig szabad. És teli torokból énekelte a Himnuszt. Ordíthatta, hogy hajrá, magyarok! Így is készültek a szurkolók a mérkőzésre. A magyarság, a hazafiság fogalma egy válogatott találkozón új értelmet kapott. Identitástudatukat billentette helyre a győztes aranycsapat. A nem ők nyertek, hanem a mi nyertünk vonzata. Az idő távlatából melengető, hogyan mentünk ki Himnuszt énekelni a pályára, és üdvözölni a közönséget. És annak a tudatában, hogy jaj, istenem, ezt a mérkőzést is meg kell nyerni, mert várják az emberek.”
Az iraki futballsikert is várták a népek. S a győzelem fricska volt az amerikaiaknak is: „Lássátok, ezek vagyunk mi!” – mondhatták kihúzott derékkal az iraki emberek.
Az angol–magyar után, 1954 júniusában a Szuezi-csatorna övezetében állomásozó angol csapatok táborai mellett autózó magyarok elmondták: az út menti Coca-Cola-bódékra, falusi házak falára a bennszülöttek messziről látható, óriási 7-1-es jelzéseket meszeltek, persze úgy, hogy a drótsövények mögött rostokoló angolok jól láthassák. Emiatt aztán súlyos kimenetelű incidensek is napirenden voltak. A derék arabok ugyanis addig mutogatták a feltartott hét ujjukat az angoloknak, míg azok rájuk lőttek. Számosan megsebesültek, de alighogy besötétedett, a bennszülöttek visszavágtak. Két, kantinból hazafelé tartó részeg angol katonát úgy eltüntettek, hogy a mai napig sem kerültek elő.
Bezzeg Puskásék sem hihették, hogy annak a pesti meccsnek milyen következményei lesznek Egyiptomban. Bezzeg az iraki válogatott sem hihette, hogy az indonéziai kupasorozatnak milyen következményei lesznek otthon.
A futballgyőzelmeket Irakban – békeidőben – népünnepély és fogadás követi. Most azonban másként történt. A válogatott Jakartából az Arab Emírségek fővárosába, Abu-Dzabiba repült, ott tartotta meg az ünnepet, és csak ezután tért vissza hazájába.
Már a Dél-Korea elleni győzelem hírére több ezer iraki szurkoló özönlötte el Bagdad utcáit, az emberek a levegőbe lövöldöztek, és így ünnepelték a sikert. A lövedékek lehulló darabjai több ünneplőt megsebesítettek. Az igazi tragédia azonban csak ezután következett: ismeretlen merénylők két autóba rejtett bombát robbantottak fel az ünneplők mellett, akik közül hatvanan meghaltak, és sokan megsebesültek. A német lapok publicistái a héten arról cikkeztek, hogy bonyolult az emberrablás körül kialakult helyzet: a terroristák mindig rokonszenvesebbek maradnak, mint azok, akik velük szemben állnak.
Egy-nullra nyert az iraki válogatott az Ázsia-kupa döntőjében a 2006-os vb-résztvevő Szaúd-Arábia ellen, és ezzel kvalifikálta magát a 2009-ben Dél-Afrikában sorra kerülő Konföderációs Kupára. Ujjong és ünnepel a szurkoló. A merénylő nézőpontja más.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.