Gay mindent duplázott

Tyson Gay a 100 méteren aratott győzelme után nem csak a távot duplázta meg, tegnap 200-on második aranyérmét is megnyerte az oszakai atlétikai világbajnokságon. S ezt is különösebb megerőltetés nélkül. Ám aki drámai végkifejletet akart látni, annak ott volt a férfi távolugrás döntője.

2007. 08. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tyson Gay úgy érkezett Oszakába, hogy 100-on és 200-on is övé a legjobb idei eredmény, ugyanakkor világversenyen még soha nem nyert semmit. Eddig nem is nagyon tudta túlélni az amerikai válogatót. A 2005-ös helsinki vb-n 200-on negyedik volt, 2007-ben viszont megkérdőjelezhetetlenül ő a földkerekség leggyorsabb embere. S a jelek szerint az sem okoz problémát számára, hogy edzőjével, Lance Braumannal csak telefonon tudja tartani a kapcsolatot; amikor a mestert – egyúttal a női 100-on győztes jamaicai Veronica Campbell trénerét is – odaengedik a készülékhez a texarkanai állami börtönben, ahova sikkasztás miatt került…
Tanítványának azután, hogy még vasárnap a világcsúcstartó Asafa Powell sem bírt vele, tegnap 200-on is akadt egy jamaicai riválisa, ám az aranyérem megszerzésének gondolata féltávnál Usian Bolt fejéből is elillanhatott. Gay végül 19,76 másodperces idővel győzött; idén volt már sokkal jobb is, 19,62, de most ennyi is megtette. Bolt 19,91-et, egy másik amerikai, Wallace Spearmon 20,05-öt futott, ezen a szinten fényévekkel lemaradva tőle.
Női kalapácsvetésben Betty Heidler annál jobban kicentizte a győzelmét. A tavalyi göteborgi Európa-bajnokság ötödik helyezettje, ilyeténképpen a favoritok közé még jóindulattal sem sorolható német versenyző a második sorozatban 74,76 méterre repítette a szert, és ezzel az eredményével nyert is. A kubai Ypsi Moreno utolsó kísérletével két centire megközelítette, s visszafogottan konstatálhatta, hogy az athéni olimpia és a helsinki vb után újra a dobogó második foka jut neki. (Azért nem ő világ legnagyobb pechvogele, a 2001-es és a 2003-as vb-t megnyerte.)
Nem úgy indult, a végén mégis a férfi távolugrás lett a nap versenye. Amiatt, ami a végén történt. A hatodik sorozat előtt az egyik esélyes, a panamai Irving Saladino (846 cm) vezetett a másik, a címvédő és olimpiai bajnok amerikai Dwight Phillips (830) előtt. Utóbbiról lerítt, hogy ha megfeszül, most akkor sem ugrik az élre, ám így is akadt, aki megkavarta a sorrendet. Az addig 820 centivel negyedik olasz Andrew Howe utolsó kísérletével, élete legjobbjával, 847-tel egy centivel Saladino elé került. Az Európa-bajnok ennek örömére a mezét letépve őrjöngött, hogy aztán pár perc múlva lehiggadjon, és gratuláljon Saladinónak, aki a verseny legutolsó ugrásával, 857-tel visszavette a világbajnoki aranyérmet.
Két egymást követő magyar „szünnap” után ma három versenyzőnk is érdekelt lesz a vb-n. Tízpróbában az idén sérülése miatt sokat kihagyó, két éve vb-bronzérmes Zsivoczky Attila megkezdi a szereplését, a női magasugrás selejtezőjéből a korábbi fedett pályás Eb-ezüstérmes Győrffy Dóra próbál döntőbe jutni, a férfi gerelyhajítóknál Olteán Csongor számára viszont csak a tapasztalatszerzés lehet a cél.

Eredmények, férfiak, 200 m: 1. Gay (amerikai) 19,76 mp; 2 Bolt (jamaicai) 19,91; 3. Spearmon (amerikai) 20,05; távolugrás: 1. Saladino (panamai) 857 cm; 2. Howe (olasz) 847; 3. Phillips (amerikai) 830. Nők, 400 m gát: 1. Rawlinson (ausztrál) 53,31 mp; 2. Pecsonkina (orosz) 53,50; 3. Jesien (lengyel) 53,92; kalapácsvetés: 1. Heidler (német) 74,76 m; 2. Moreno (kubai) 74,74; 3. Csang Ven-hsziu (kínai) 74,39.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.