Helsinki lemondott Karéliáról

A finnországi politikában és médiában a finnektől a második világháborút követően jogtalanul Oroszországhoz csatolt területek kérdése mind ez idáig tabu témának számított. A kérdéssel – szinte teljesen magára hagyatottan – csak a nagyon igényes elemzéseket készítő, a másik fél érdekeit is messzemenően figyelembe vevő, nagy tekintélyeket is felvonultató, de mégiscsak mellőzött, furcsa különcködőnek tartott Prokarelia nevű civil szervezet foglalkozott.

2007. 08. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Finnország)
Most azonban egy, a Kainuu Sanomat nevű kelet-finnországi napilapban megjelent cikk révén a helyzet egy csapásra megváltozott. A lap megszellőztette: azt, amiről eddig csak a Prokarelia honlapjáról és a szervezet által megjelentetett Karelia klub nevű lapból tudhattunk: 1991 végén Borisz Jelcin orosz elnök felajánlotta Mauno Koivistónak (korábban a szociáldemokrata párt elnöke – a szerk.), a Finn Köztársaság elnökének, hogy folytassanak kétoldalú tárgyalásokat az Oroszországhoz elcsatolt finn területek visszaszolgáltatásáról. A napilap szerint Gennagyij Burbulisz, Jelcin legközvetlenebb tanácsadója annak idején a Japánhoz tartozó Kuril-szigetek visszaadásáról is nyilvánosan beszélt, a finn területek visszacsatolása pedig a balti országok függetlenedési folyamatának lett volna természetes folytatása.
A Kainuu Sanomat szerint Mauno Koivisto annak idején titkos szakértői csoportot bízott meg annak kivizsgálásával, hogy mibe kerülne Finnországnak, ha a kérdéses területeket visszacsatolnák Finnországhoz. A titkos jelentés alapján Koivisto úgy ítélte meg, hogy a szóban forgó területek visszacsatolása „túl nagy árat jelentene” Finnországnak. A finn vezetés ezt követően mind a mai napig sem volt hajlandó saját területeinek visszacsatolásáról tárgyalni. A Kainuu Sanomat cikke valóságos lavinát indított el. Cikkek, riportok, beszélgetőműsorok özöne indult meg a finn lapokban, a tévé- és a rádióadókon. Sokan nem tudják elhinni, hogy az oroszok valóban tettek volna olyan tárgyalási ajánlatokat, amelyekről a finn népet annak sajtója és politikusai nem is értesítették, mások pedig – a korábbi hivatalos álláspontokat visszhangozva – vagy lehetetlennek ítélik meg, hogy a „nagy medve” bármit is csak úgy visszaadjon, vagy félnek, hogy az „túl sokba kerül”, hogy az esetleges visszacsatolást a finn lakosság jóléte sínylené majd meg. Sokan viszont azt tartják felháborítónak, hogy Koivisto pénzkérdésként kezelte a Finnország, a finn kultúra számára oly nagy jelentőségű területek visszaszerzésének lehetőségét.
A mostani esettel egy időben a tavaszi választásokat követően kormányra került jobboldali Egység Párt (Kokoomus) képviselői egyre erőteljesebben követelik más egyéb korábban titkosan kezelt, de az ország biztonságát nem veszélyeztető iratok és dokumentumok nyilvánosságra hozatalát is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.