Kitörő lelkesedéssel fogadták az európai parketteken a hírt, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed kamatot csökkentett. Az amerikai részvényindexek nagy emelkedéssel nyitottak, s a BUX hullámgörbéjén is jelentős púpként jelent meg délután két óra körül a globális optimizmus. A hurráhangulat azonban néhány óra leforgása alatt világszerte csökkent, s a nap végére a magyar parkett is negatívba fordult. A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe 336,43 pontos csökkenéssel, 25 558,16 ponton zárt. A csütörtöki záró értékéhez képest ez 1,30 százalékos gyengülés.
A vezető részvények közül a Mol 1,2 százalékkal esett, a társaság részvényeinek árfolyama közel tartózkodik a 25 000 forintos szinthez. Az olajcég piacán 18 milliárd forintos forgalom zajlott. Az árfolyam számára a saját részvény vásárlások, illetve az OMV-sztori esetleges folytatódása jelenthetnek támaszt. A legmagasabb, 46 milliárd forint feletti forgalom az OTP piacát jellemezte. Hol a vevők, hol az eladók határozták meg az árfolyamot, végül 0,5 százalékos mínuszban állapodott meg a papír. A többi vezető részvény közül a korábbi napokban felülteljesítő MTelekom 3 százalékkal zuhant. A gyógyszergyártók közül a Richter 1,6 százalékkal gyengült, míg napközben a pozitív tartományban is járt a részvény, de nem tudott megkapaszkodni. Az ugyancsak gyógyszeripari papír, az Egis 0,5 százalékkal esett.
Erősödésbe fordult a forint árfolyama a bankközi devizapiacon tegnap délután, a Fed kamatcsökkentését követően. Az eurót fél háromkor 257,20/25 forinton jegyezték, két forinttal gyengébben az előző délutáni, 259,20/45 forintnál. A fordulatot megelőzően az árfolyam 262,50 forintnál is járt napközben. A forint a délután hirtelen bekövetkezett pozitív korrekciónak köszönhetően szépíthetett valamenynyit a hét eleji, 252,50/60-as euró árfolyamhoz képest elszenvedett veszteségein.
A-10: a ronda, de halálos "varacskosdisznó"
