Ideges pénzpiacok

Lóránt Károly
2007. 08. 17. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Minden érdekeltet arra kérek, őrizze meg a nyugalmát – mondta Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank (EKB) elnöke, miután a pénzpiacokon „nyugtalan időszak” volt tapasztalható. A pénzpiaci hitelszűke kialakulásától való félelem azt követően erősödött fel, hogy az Egyesült Államok jelzálogkölcsön-piacán fizetésképtelenség alakult ki. Az Egyesült Államok a gazdasági növekedés ösztönzésére széles körben nyújtott lakásépítési vagy ingatlanfejlesztési hiteleket olyanoknak is, akiknek a hitelképessége bizonytalan volt. Ezeket a hiteleket azután a másodlagos piacon eladták, többek között európai befektetőknek is, akik egy időben úgy vélték, hogy a nyereség megéri a kockázatot. Amikor az amerikai hitelek bedőltek, elsőként a francia érdekeltségű BNP Paribas, a világ egyik legnagyobb bankja ütközött fizetési nehézségekbe. A fizetési problémák továbbgyűrűztek Európába, jelentősen növelve a bankközi kölcsönzés kamatlábait, és ezzel erőteljesen fékezve a gazdasági növekedést. Ezt észlelve a fizetési helyzet javítása és a kamatlábak leszorítása érdekében az EKB egy hét leforgása alatt 200 milliárd eurót, az éves uniós költségvetés kétszeresét pumpálta rövid lejáratú kölcsönök formájában az európai gazdaságba. Ám Trichet megnyugtató szavai ellenére a pénzpiacok „idegessége” nem csökken, amit a részvényárfolyamok zuhanása is jelez: a Dow Jones index például az elmúlt hetekben három százalékkal ment lefelé.
Az amerikai jelzálogkölcsön-problémák azonban valószínűleg csak tünetei egy mélyebb folyamatnak, a részvényárfolyamok spekulációs túlértékeltségének. Évszázados trend szerint ugyanis a részvényindexek a folyóáras GDP ütemével azonos mértékben nőnek, mivel valós értéknövekedést csak a GDP növekedése, és nem a spekuláció hoz létre. Ám a spekuláció a részvényárfolyamokat hosszú időre (évtizedekre) eltérítheti az évszázados trendtől. A hatvanas és hetvenes években például a Dow Jones index 800-1000 ponton stagnált, majd a pénzpiacok liberalizálását követő erőteljes spekulációs folyamat hatására az index növekedése felgyorsult, utolérte, sőt messze elhagyta a hosszú távú trendet. 1987 és 2007 között például a Dow Jones indexötszörösére, míg a folyóáras GDP csak háromszorosára növekedett. Mivel a Dow Jones index hosszú távú trendjében egy húsz-harminc éves periódus figyelhető meg, várható, hogy az elmúlt közel harminc év dinamikus növekedése után a részvényárfolyamok stagnálásával, csökkenésével kell számolnunk, ami állandósíthatja a pénzpiacok „idegességét”, és kiélezheti az EKB és a tagállamok között már ma is meglévő feszültségeket. Ezért azután az a vita, ami Nicolas Sarkozy francia elnök és Jean-Claude Trichet között a központi bank európai gazdaságpolitikában játszott szerepével kapcsolatban jelenleg zajlik, állandósulhat, hátráltatva az unió cselekvőképességét, gazdasági hatékonyságát és végső soron az egész unió fejlődésének ütemét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.