Kelták és rómaiak Fehérváron

Római kori leleteket tártak fel a régészek Alba Regiában, azaz Székesfehérváron. A hatalmas mennyiségű felszínre került kerámia arról tanúskodik, hogy a város az ókorban a térség fazekasközpontja volt, ahol kelták és hódítók együtt éltek. A Budavári Palotában már látogatható a felújított romterület, az aquincumi múzeum pedig új, 400 négyzetméteres kiállítótérrel bővült.

Urbán Péter
2007. 08. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Meg kell változtatnunk a városról kialakult történelmi fogalmainkat, újra kell írni Székesfehérvár kétezer évvel ezelőtti históriáját. Úgy tűnik, hogy a kerámiakészítés központjaként az ókorban is jelentős szerepe volt a településnek – tájékoztatta lapunkat Prander Péter, a Fejér Megyei Múzeumi Igazgatóság régésze. Az egymás mellett talált eraviszkusz vagy kelta, valamint római leletek azt bizonyítják, hogy ezek a népcsoportok együtt éltek, valószínűleg az előbbi alárendelt szerepben. Hasonló „együtt munkálkodás” a pannóniai régióban ritka jelenség, hangsúlyozta az ásatást vezető történész. A helyszín agyaglelőhelyként működött hosszú évszázadokon át, sőt az Árpád-korig folyamatosan erősödött a termelés. Kemencékre, rengeteg fazekastermékre és a szakma jellegzetes szerszámaira, vas- és bronztárgyakra bukkantak a helyszínen a régészek – mondta Prander Péter. A szomszédos telkeken is találtak már tárgyakat, de általában későbbi korokból. Érdekesség, hogy márványtárgyak és szobrok is előkerültek, amelyeket Itáliából, vagy a Római Birodalom más területeiről hoztak ide. A munkálatokat legalább szeptember 30-ig folytatják, de mivel jelentős területet (14 ezer négyzetméter) tárnak fel, még tovább is kutatnak műtárgyak után. A helyszínen üzletház épül, s alapterületénél nagyobb térséget kell kibontani. Itt is nagyszámú kerámialeletre számít a régész. Jelenleg a dokumentálást, a restaurálást, az adatok elemzését végzik. A fellelt tárgyakat végül a Fejér Megyei Múzeumban, egy nagyobb kiállítás keretében szeretnék bemutatni.
A napokban megnyílt a Budavári Palota nyugati oldalán felújított romterület, amely ezentúl új turistalátványosságként is szolgál. A tárlat a régebben itt állt öt ház pincerendszerén vezet keresztül. A régészek és építészek megőrizték a megmaradt középkori és barokk épületrészeket, megerősítették és helyreállították a meglévő pincefalakat és pótolták az elpusztult boltozatokat – adta hírül a távirati iroda.
A korábbinál kétszer nagyobb, mintegy 400 négyzetméteres kiállítótérrel bővül a Budapesti Történeti Múzeum Aquincumi Múzeuma, az új épületben szeptember közepétől új állandó kiállítás tekinthető meg, tájékoztatta tegnap az MTI-t Zsidi Paula, az intézmény igazgatója. Ezzel az 1894-ben alapított aquincumi múzeum több mint száz év után télen is látogatható lesz. Az igazgatónő elmondása szerint az állandó kiállítás súlypontjában a múzeum két nemzetközi hírű kincse áll: „a helytartói palota, amilyenhez fogható nem sok maradt fenn a Római Birodalomból, és az aquincumi orgona, amely a világon egyedüli a maga teljességében”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.