Egy játék jelent meg a minap az elnök honlapján a gyerekeknek szóló részben, amellyel az iskolás korú állampolgárokat oktatják a választási tudnivalókra. Egyebek között arra, hogy nem szabad szidalmazni, sértegetni az ellenfelet, és nem szabad csalni. A gombászok és a fürdőzők pártja vetélkedik egymással ebben a játékban a választók kegyeiért, és aki végig akarja játszani a játékot, annak feltétlenül csatlakoznia kell a kettő valamelyikéhez. A játék fő tanulságaként az a fontos, hogy minél többen adják le voksukat, mert ha nem így lesz, annak – az elnöki honlap szerint – katasztrofális következményei lesznek: mindenki csak a folyó partjáról nézheti majd, ahogyan a győztes kisebbség élvezi a fürdőzést.
Az üzenet egyértelmű. A Kreml legnagyobb gondja jelenleg, hogy megfelelő legyen decemberben a részvételi arány. E tekintetben nem egyszerű a hatalom dolga, hiszen érthetően nem várható túl nagy érdeklődés, mivel a tétek leszűkültek, az eredmény majdhogynem egyértelmű. Bár az állami támogatásban részesülő 21 párt közül 15-17 indulása várható, a kormányzó Egységes Oroszország fölényes győzelme az erőviszony alapján előre borítékolható, a második helyért a szintén Kremlhez közel álló Igazságos Oroszország fut versenyt Gennagyij Zjuganov kommunistáival (KPRF), míg a hétszázalékos küszöb körül mozog a Vlagyimir Zsirinovszkij fémjelezte „liberális demokrata” párt (LDPR) és a Jobboldali Erők Szövetsége (SZPSZ). A Levada Központ előrejelzése szerint a „medvék” 59, a KPRF 18, az „eszerek” 9 és az LDPR 7 százalékot kaphat, míg az elnöki adminisztráció elemzőinek prognózisa szerint az Egységes Oroszország 44, az Igazságos Oroszország 16, a kommunisták 14, míg Zsirinovszkijék 9 százalékra számíthatnak. Az orosz választók túlnyomó többségének tehát nincs miért izgulnia, ennek fényében pedig sikernek nevezhető, hogy a választásra jogosultak fele úgy nyilatkozik, elmenne szavazni.
Izgalmasabb – igaz, inkább csak a szakértők számára –, hogy miként alakul az orosz pártrendszer. Egyes megfigyelők szerint a trend egyértelműen a kétpólusú berendezkedés felé mutat, s az is könynyen megeshet, hogy mindössze két erő jut be a dumába, mégpedig az Egységes Oroszország, valamint az Igazságos Oroszország. A Zsirinovszkijt ez utóbbi párt kedvéért épp a napokban faképnél hagyó Szergej Mitrofanov is ezzel magyarázza a váltását, ez a magyarázat azonban kissé sántít. Egy biztos, a duma egypárti nem lehet, hiszen az orosz választási törvények szerint ha egy párt a szavazatok több mint hatvan százalékát szerezné meg, akkor a hétszázalékos küszöböt el nem érő második párt automatikusan bejut a parlamentbe. Kétpárti is csak ez esetben lehetne a duma, a mértékadó előrejelzések szerint azonban az Egységes Oroszország aligha győz ilyen arányban. A jelenlegi esélyek mellett négypárti duma várható, amelyben az utóbbi évek német modelljéhez hasonlóan két erős, ideológiájában is különböző párt mellett két kis párt lehet jelen. A baloldalon e második párt mindenképpen a kommunisták lesznek, míg a jobboldalon Zsirinovszkij és az SZPSZ versengenek e helyért.
Őrült összegért igazol az Arsenal és a Manchester United
