Két pontosítás a Sólyom-per kapcsán

Olvasónktól
2007. 08. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Joó István a Magyar Nemzet 2007. augusztus 23-i számában A kormányfő leporolná a Sólyom-pert című írásában összegezte mindazon információkat, amelyeket az utóbbi napokban ismerhetett meg az érdeklődő az 1950. augusztus 19-én törvénytelenül kivégzett tábornokokkal és ezredessel kapcsolatban.
Az írásba néhány pontatlanság is bekerült. Az elmúlt hónapokban elhíresült Farkas Ferenc (a kisbarnaki nemesi előnév, kisbetűvel írandó mondatkezdést leszámítva!) ügy kapcsán megfogalmazódott a következő: „…a nyilasmozgalom hullámain magasra emelkedett néhai Kisbarnaki Farkas Ferenc”. Farkas Ferenc nem a nyilas-hungarista mozgalom jóvoltából, netán hullámain került a második világháború évei magyar katonai felső vezetői közé, hanem katonai teljesítménye alapján. A nyilas-hungarista hatalomátvételt követően alacsonyabb beosztásba került, mint amelyet katonaként betöltött, és rövid szolgálat után nyugállományba helyezték. Vezérezredesi kinevezésére a döntés már 1944. október 15-e előtt megszületett.
A másik. Sólyom László soha nem volt vezérkari százados, és nyugállományba helyezése nem volt összefüggésben a Szovjetunió elleni magyar hadba lépéssel (1941. június 27.). Sólyom Lászlót (1931. október 16-ig Schick), akit a magyar királyi Honvéd Ludovika Akadémia elvégzését (1931. augusztus 20.) követően a magyar királyi Szondi György 7. honvéd tüzérosztálynál avattak hadnaggyá, 1935. októberében egyéves külföldi csapatszolgálatra vezényelték, amelyet követően a Magyar Királyi Honvéd Hadiakadémia hallgatója lett. Annak elvégzése (1936–1939) után 1939. június 1-jével a magyar királyi 4. honvéd tábori tüzérosztály állományába került és szolgált ott 1941. március 10-ig, amikor is tartósan vezényelték a 4. vkf. osztályra szabályzatszerkesztési munkák elvégzésére. 1941. április 23-án kérte felülvizsgálatát nyugállományba helyezése céljából, és attól kezdve nem teljesített már szolgálatot, hanem betegszabadságon volt. Nyugállományba helyezésére 1941. augusztus
1-jével került sor, századosi, és nem vezérkari századosi rendfokozatban. Nyugdíjának összege 1941. augusztus 1-jével 80 pengő 51 fillér, míg a lakbérpótléka 60 pengő 60 fillér volt. A nyugállományba helyezésének a valós oka, számos, a későbbi magyar katonai ellenállási mozgalomban tevékeny szerepet vállalt tiszttársáéhoz (Tartsay Vilmos, Révay Kálmán, devecseri Schultheisz István, Pálffy-Oesterreicher [később Pálffy] György, Szentpétery György) hasonlóan az úgynevezett zsidótörvények általi érintettség volt.
Sólyom nem kívánt tovább szolgálni abban a honvédségben, amely a zsidótörvények által érintett hivatásos tisztek számára csak az alezredesi rendfokozat elérését biztosította (volna), és számos fegyvernem, illetve beosztás maradt volna elzárva előlük.
Dr. Szakály Sándor
hadtörténész, Budapest

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.