Kettéoszthatják Koszovót

Tudósítónktól
2007. 08. 13. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Minden olyan megoldást elfogad a Belgrád és Pristina között közvetítő trojka, amiben a felek megállapodnak. Ezt Wolfgang Ischinger, az Európai Unió képviselője jelentette ki a három diplomata – az amerikai Frank Wisner, a német Ischinger és az orosz Alekszandr Bocan-Harcsenko – hét végi belgrádi és pristinai tárgyalásainak befejeztével. Minden megoldást, beleértve a tartomány felosztását is, ha a felek azt akarják – tette egyértelművé az EU-t képviselő közvetítő egy újságírói kérdésre válaszolva. Nyilatkozata meglepetést keltett, hiszen eddig a nemzetközi közösség, de a szerb és a koszovói fél is egyetértett abban, hogy Koszovó felosztása nem jöhet számításba. Veszélyes precedensnek tartották. Albert Rohan, Martti Ahtisaari ENSZ-megbízott helyettese tegnap elképzelhetetlennek nevezte az ötletet. A valóság azonban az, hogy Koszovó gyakorlatilag már fel van osztva. A kisebbik, a szerbek lakta északi része gyakorlatilag Belgrád ellenőrzése alatt áll. Ischinger egy másik meglepetéssel is szolgált. Kijelentette, hogy Szerbia és Koszovó közeledése az EU-hoz koszovói kompromiszszumkészségüktől függ. Brüssszel ugyanis eddig azt hangoztatta (Belgrád megelégedésére), hogy a koszovói rendezésnek és az integrációs folyamatnak nincs közük egymáshoz.
Közben előkerült egy újabb – ugyancsak már elutasított – rendezési módozat is: a konföderáció. Belul Beqaj, a koszovói Európa-mozgalom elnöke szerint ez lehetne a legreálisabb alapja a kompromisszumnak. A független államok szövetségének modellje tiszteletben tartja az összekötő csoport három rendezési elvét, hogy nem módosítják a határokat, hogy nincs visszatérés az 1999. évi állapothoz, s hogy a tartomány nem csatlakozhat más államhoz. A megfigyelők szerint azzal, hogy minden elképzelés elfogadható, amiben a felek egyetértenek, egy egész sor javaslat előkerülhet még.
A közvetítő trojka augusztus 30-án kezdi meg tárgyalásait Bécsben az egyik delegációval, feltehetőleg a belgrádival. Ezt követően felváltva tanácskozik a két tárgyalócsoporttal maximum negyed éven át, utána pedig december 10-ig jelentést készít.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.