Kimerülőben a lakosság tartalékai

Bőrünkön érezhetjük a Gyurcsány-csomagot: a Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai szerint 2007 júniusában tovább csökkent a kiskereskedelmi forgalom volumene: esett az élelmiszer-fogyasztás, az iparcikkek vásárlása zuhanórepülésbe kezdett. Szakértők szerint a lakosság átcsoportosítja kiadásait a létfenntartáshoz elengedhetetlennek tartott termékek megszerzése végett.

Bodacz Péter
2007. 08. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kevesebbet eszünk, iszunk, ruházkodunk, olvasunk és többet költünk gyógyszerre, miközben esett az iparcikk- és gépjármű-kereskedelem volumene is. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb – második negyedévre vonatkozó – adatai szerint 2007-ben tovább csökkent az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem forgalma: az első fél évében 0,3 százalékkal, júniusban 0,8 százalékkal elmaradt az előző év azonos időszakának szintjétől. Míg az eladások jelentős részét – 92 százalékát – lebonyolító vegyes termékkörű üzletek (hipermarketek, szupermarketek, vegyesboltok) forgalma júniusban csak kismértékben, 0,2 százalékkal mérséklődött, addig az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzletek eladásai 6,8 százalékkal csökkentek. Mindeközben folytatódott a nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalmának visszaesése is: ezen adat az első fél évben 2,5 százalékkal, júniusban 5,7 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakának szintjéhez képest. Júniusban csak a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszerüzletek és a csomagküldő hálózat eladásai növekedtek, míg legnagyobb mértékben az iparcikk jellegű vegyes, valamint a könyv-, újság-, papíráru- és egyéb iparcikküzletek értékesítésének volumene esett vissza az előző év azonos hónapjához képest. A gépjármű- és járműalkatrész-kiskereskedelmi üzletek forgalmának látványos csökkenése is tovább folytatódott júniusban, ez jelentős mértékben, 14,5 százalékkal elmaradt az előző év azonos hónapjának szintjétől.
Mint arra a KSH is utal, az Eurostat gyorsbecslése szerint a hazánkban tapasztalható tendencia éppen ellentétes azzal, mint amit az EU-ban megfigyelhetünk: a kiskereskedelmi forgalom volumene ugyanis 2007 júniusában az Európai Unió 27 tagállamában átlagosan 2,2 százalékkal, az eurózóna országaiban 0,9 százalékkal nőtt az előző év azonos hónapjához képest. A tagállamok közül kiemelkedően növekedett Lettország forgalma, ugyanakkor a magyar kiskereskedelemhez hasonlóan csökkenést mértek Németországban.
– Az iparcikkeken megspórolt pénz az élelmiszer-kereskedelemben jelentkezik, mivel ez a legalapvetőbb és legfontosabb szempont – állítja az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára. Vámos György megkeresésünkre közölte: a reálbérek csökkenése, az élelmiszer-fogyasztás stagnálása, valamint az iparcikkek, tartós fogyasztási cikkek és gépjárművek terén tapasztalható látványos esés azt mutatja, hogy – ha némi ütemkülönbséggel – a lakosság a kiadások átcsoportosításával fedezi a megnövekedett rezsi- és élelmiszer-kiadásokat. A szakember szerint a kereskedelem esésének a kisebb – első sorban iparcikkekben utazó – üzletek lehetnek az igazi vesztesei, mivel tartalékaik nincsenek, s csak magasabb áron tudják kínálni termékeiket azon üzletláncokhoz és hipermarketekhez képest, amelyek lényegesen olcsóbban jutnak hozzá az áruhoz.
– Az egész magyar gazdaság zsugorodásához vezetett, amit a kormány reform címszó alatt próbál ráerőltetni az országra, ez mostanra a kiskereskedelemben is érezhető – kommentálta a KSH adatait megkeresésünkre Font Sándor. A Fidesz szakpolitikusa szerint az óriási adó- és közüzemi terhelés, valamint a reálbérek csökkenése miatt az embereknek elfogyott a pénzük, ami a fogyasztás csökkenésében köszön vissza. Mint fogalmazott, egy ország fejlődését jól mutató újlakás-építés csökkenése, valamint a gépjárműeladás zuhanása mostanra már minden területre begyűrűzött, az élelmiszer-fogyasztás terén pedig csak azért nem érezhető még nagymértékű fogyasztáscsökkenés, mert az emberek inkább nem fűtenek, de „enni viszont kell”. – Statisztikai adatok szerint a családok háromnegyede semmilyen megtakarítással nem rendelkezik, nem tud félretenni, tehát egyik hónapról a másikra él. Sajnos, semmi jele nincs annak, hogy ez belátható időn belül pozitív irányba változna, a lakosság további elszegényedése várhatóan nemcsak a tartós fogyasztási cikkek terén lesz látványos, hanem az úgynevezett puha termékeknél, így az élelmiszernél is – fogalmazott Font.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.