Alacsonyabb gazdasági növekedés körvonalazódik erre az évre a második negyedéves bővülési adatok közzététele után – állapítja meg az OTP legfrissebb makrogazdasági jelentése. Eszerint a megszorító intézkedések a korábban vártnál erőteljesebben vetik majd vissza a hazai keresletet, ráadásul a tervezettnél magasabb infláció és a megemelt adóterhek miatt erősebb költségvetési kiigazítás valósul meg az idén. Ezek a folyamatok abba az irányba mutatnak, hogy a magyar gazdaság bővülésének üteme még a korábban gondoltnál is nagyobb mértékben esik vissza. A kutatók szerint idén mindössze az élénk külföldi konjunktúra vezérelte exportra lehet számítani, a vállalatok beruházására és a lakosság fogyasztására nem. Az OTP jelenleg a kormánynál pesszimistábban látja a magyar gazdaság helyzetét: az idei növekedés a jelentés szerint csupán 2 százalékos lesz, miközben a 27 tagú Európai Unió átlaga várhatóan eléri a 2,7 százalékot, így az ígért felzárkózás helyett idén hazánk leszakadása várható.
A kutatók idén a reáljövedelmek kétszázalékos viszszaesésére számítanak. A frissített prognózis szerint a természetbeni társadalmi juttatások idén több mint nyolc százalékkal csökkennek, így a háztartások végső fogyasztása várhatóan két százalékkal mérséklődik, jövőre pedig stagnálni fog.
A megszorítások változatlanul bizonytalanságban tartják a lakosságot: a fogyasztói bizalom mindössze pár pontot emelkedett februári történelmi mélypontja óta, és a döntően hitelből fedezett autóvásárlások visszaesése arra utal, hogy a fogyasztók továbbra is vonakodnak attól, hogy jövőbeli bevételeik terhére tartós fogyasztási cikkeket vásároljanak. A kutatók problémaként értékelik ezenkívül azt is, hogy az államháztartási hiány csökkentésével párhuzamosan nem sikerült lendületet adni a magánszférának. A csekély fogyasztói bizalom és fogyasztás mellett erre lehet következtetni a vállalati beruházások visszaeséséből is. Mivel idén a külföldi működő tőke beáramlása szintén zsugorodott, a vállalati beruházások bővülésére vonatkozó előrejelzését az elemzési központ két százalékra csökkentette, és a kutatók a nemzetgazdaság egészében is egyszázalékos visszaesést várnak.
A pénzromlás alakulását ugyancsak borúlátóan ítéli meg az OTP. Az infláció hamarosan ugyan látványos csökkenésnek indul, viszont várhatóan kisebb mértékben mérséklődik az elkövetkező 12–18 hónapban, mint ahogyan arra az elemzők korábban számítottak. Az előrejelzés szerint idén az átlagos infláció eléri a 7,5, jövőre pedig a 4,6 százalékot.
A kutatók 5,4 százalékos államháztartási hiányt jósolnak erre az évre, azonban megjegyzik: a deficit még mindig nagyon magas, és a kiigazítás minősége gyenge. A közterhek jelenlegi rendszere továbbra sem képes a magángazdaság dinamizálására, ezért hosszú távú eredményessége erősen kétséges – állapítja meg a jelentés, amely szerint változatlanul a jegybanki alapkamat csökkenésére lehet számítani, ám az irányadó ráta a korábban tervezettnél csak lassabb ütemben mérséklődhet. A kutatók szerint az év végére az irányadó ráta 7,25 százalékra csökkenhet, jövő decemberben pedig 6,5 százalékos alapkamat várható.
Súlyos bűncselekményt követhetett el ez a 15 éves pécsi fiú, nagy erőkkel keresi a rendőrség
