Több gyógyszertárban szerzett érdekeltséget Matejka Zsuzsa, Horváth Ágnes egészségügyi miniszter kabinetfőnöke. Mindez azért érdekes, mert aktív szerepet játszott a gyógyszerforgalmazást és a patikaliberalizációt nagyban befolyásoló gyógyszer-gazdaságossági törvény megalkotásában. Több, a témával összefüggő jogszabálytervezeten is olvasható volt: „jóváhagyta Matejka Zsuzsa”. Tegnap egyébként éppen a hazai gyógyszerellátás biztosítása érdekében végzett példaértékű tevékenységének elismeréseként kapott állami kitüntetést. Horváth Ágnes a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjét (polgári tagozat) adta neki augusztus 20-a alkalmából.
Az eMerGency Vital Gyógyszertár Üzemeltető Kft. 2007. január 30-án alakult, Matejka mellett további négy taggal és hárommillió forintos alaptőkével. Áprilisban csatlakozott a céghez az ismert vállalkozó, Somody Imre, akivel Matejka már régóta munkakapcsolatban áll.
*
Ezt követően két héten belül az eMeRGency Kft. és az egyik társtulajdonos, Radnai Gergely – az egészségügyi reformok kidolgozásával 2003–2004 között megbízott Radnai György fia – Evital-MOM Gyógyszertár Kft. néven újabb céget hozott létre. Ez a részben tehát a miniszter kabinetfőnökének érdekeltségében álló kft. szerezte meg a jogot, hogy patikát nyisson a fővárosi MOM Park bevásárlóközpontban. A forgalmas helyre az Azúr Kereskedelmi Zrt. is szemet vetett, ám mivel nem ők kapták meg a jogot, a tisztiorvosi szolgálat engedélyezési eljárását több pontban is bíróságon támadták meg. (Éppen ezen engedélyezési eljárás idején, április 27-én váltotta le Horváth Ágnes szakminiszter az országos tiszti főgyógyszerészt.)
Matejka Zsuzsa egyébként 2005 júliusa óta kültag a Csanak Bt.-ben, amelyik 2006 januárjában a Ferihegyi repülőtéren szerzett patikanyitási jogot. Igaz, más nem is pályázott, lévén csak e bt. rendelkezett a szükséges üzlethelyiséggel a repülőtéren. Lapunk munkatársa próbálta elérni Matejka Zsuzsát, de nem járt sikerrel. Kíváncsiak voltunk az Egészségügyi Minisztérium álláspontjára is az ügyben. Megkérdeztük, nem tartják-e aggályosnak, összeférhetetlennek, hogy a kabinetfőnök éppen gyógyszertár-üzemeltetéssel foglalkozó cégekben érdekelt, miközben aktív szerepet játszott a patikaliberalizációra vonatkozó jogszabály kidolgozásában.
A szaktárca lapunknak küldött válaszában az olvasható, hogy nem tartják aggályosnak a helyzetet, mert a gyógyszertárakra vonatkozó szabályozások generális jellegűek – piaci szabályozásról van szó –, azaz egy gyógyszertárat létrehozóra ugyanazok a szabályok vonatkoznak, mint az összes többi patikára. Így szerintük eleve kizárt, hogy valaki előnyre tehessen szert. A szaktárca felhívta a figyelmet arra, hogy a kabinetfőnök tulajdonosi jogait nem gyakorolja a cégben.
Arra a kérdésünkre, hogy a minisztérium felső vezetői közül kinek milyen egészségüggyel kapcsolatos gazdasági érdekeltsége van, úgy feleltek: Kovács Attila államtitkár ügyvezetője az Europ-Med Kft.-nek, tisztségéről és minden más aktív tevékenységéről hivatalba lépése előtt lemondott. A szaktárca hozzátette: a törvény nem tiltja, hogy állami vezető tulajdonos legyen.
Hét biztosítási régiót szeretnének. Hét, körülbelül azonos lakosságszámú biztosítási régióra osztanák az országot a koalíciós pártok. A biztosítási modellváltásról egyébként kedden egyeztet Gyurcsány Ferenc miniszterelnök az MSZP és az SZDSZ vezetőivel, akik ott bólinthatnak rá a kompromisszumokra és dönthetnek a még vitás kérdésekben, ugyanis több kérdés továbbra is tisztázatlan. Nem tudni például, hogy a megalakuló egészségpénztárakban milyen technikával szerezhetnek 49 százalékos tulajdonrészt a magánbefektetők, illetve hogy indulás előtt milyen hosszú ideig toborozhatnak ügyfeleket az ország egész területéről. (MN)
Borzalmas tűz ütött ki a Tomorrowland fesztiválon, több százezer látogatót vártak a szervezők
