Megbírságolt sittlerakók

Egyre több illegális sittlerakót bírságolnak meg a hatóságok, ám vélhetőleg ez nem a meggyengített környezetvédelmi felügyelőségek hatékonyabb munkájának, hanem a növekvő szemetelési kedvnek tudható be. Tény, hogy sok konténeres törmelékszállítással foglalkozó vállalkozó is ilyen módon próbál extraprofitra szert tenni. Úgy tűnik, őket az átlagosan 2,1 millió forintos büntetés sem riasztja el.

Velkei Tamás
2007. 08. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elmúlt hetek nagy port felkavaró híre (a csömöri bánya területére szállított, a volt fegyvergyár bontásából származó hulladék esete) után itt egy újabb: ezúttal Halászi külterületén bukkantak szemétkupacokra. A helyszín, ahová az ismeretlen tettesek ipari mértékben billentettek le építési törmeléket, a fokozottan védett Szigetközi Tájvédelmi Körzet közelében található. Sőt, az elkövetők ezúttal igen alapos munkát végeztek. Mint azt lapunknak Halászi polgármestere, Majthényi Tamás elmondta, az út menti gödörbe egy-két hónapja kerülhetett szemetet be is temették. Innen már csak egy lépés, hogy előbb-utóbb védett területekre is kerüljön hulladék. A polgármester szerint probléma, hogy az építkezőknek Mosonmagyaróvárra vagy Jánossomorjára kell szállítaniuk a törmeléket, a többi lerakóhely még messzebb található a régiótól. A megoldás a könnyen megközelíthető átvevőhelyek számának növelése lehetne.
Egy olvasónk a számtalan hasonló eset közül egy újabbról is informálta lapunkat, miszerint Budapest határában, Pestlőrinc és Vecsés között, a Halomi úton is hatalmas szemétkupacok éktelenkednek; a sitt szerinte körülbelül három hónapja kerülhetett a helyszínre.
A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium közlése szerint a környezetvédelmi felügyelőségek által tett feljelentések száma évről évre nő. Amíg 2004-ben 399 szabálysértés és 19 büntetőfeljelentést regisztráltak, addig két év alatt, 2006-ra ez a szám 413, illetve 29-re nőtt. Ennek megfelelően az engedély nélküli, illetve szabálytalan hulladékgazdálkodás miatt kiszabott bírság is növekedett, amely 2004-ben elérte a 212 milliót, 2005-ben ugyan lecsökkent 149 millióra, ám tavaly ugrásszerűen, 960 millió forintra nőtt. Vagyis az átlagban kiszabott bírság 2,172 millió forint, ami egy magánépítkező esetében elrettentő is lehet(ne), ám nyilvánvaló, hogy egy konténer sitt leborításáért nem rónak ki ekkora összegű bírságot. Az adatokból jól nyomon követhető az a növekvő „szemetelési kedv”, amely tavaly óta folyamatosan tart. Vagyis nem kizárólag a bírság növelése, hanem a felderítés és tetten érés arányainak növelése hozhatna javulást. Várhatóan a felderített esetek száma, mind pedig a kiszabott bírság összege tovább nő majd az idén.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.